Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Month: July 2017

Rehabilitim i infrastrukturës rrugore

Një tjetër rrugë e brendshme i është nënshtruar rehabilitimit. Rruga në qendrën e Velmishit, së shpejti do të largojë problemin shumëvjeçar, për t’iu rikthyer normalitetit urban.
Bashkia Roskovec do të vazhdojë të ndërhyjë në të gjitha rrugët kryesore dytësore në territorin e saj. Ndërhyrja ka nisur në akset më problematike dhe të rëndësishme.
#Infrastruktura_Rrugore
#Bashkia_Roskovec
[lsvr_gallery images=”5711,5712,5713,5714″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Rikualifikim Urban

Rikualifikimi Urban ka dhënë rezultatet e veta në shumë fshatra të bashkisë tonë. Nga ky projekt kanë filluar të ndihen ndryshimet dhe në fshatin Suk 2, Njësia Administrative Strum.
Punohet çdo ditë për projektin zhvillimor të qendrës Suk 2.
Rezultati i pritshëm: një ambient bashkëkohorë me të gjitha parametrat urban.
[lsvr_gallery images=”5724,5725,5726,5727,5728,5729″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Thuaji ndal dhunës!

Ditën e sotme, në ambientet e Pallatit të Kulturës u zhvillua trajnimi i Ekipit Multidisiplinar të Mekanizmit të Koordinuar dhe Referimit të rasteve të dhunës në familje, me mbështetje të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), financim të Qeverisë Suedeze. Të pranishëm në këtë takim ishin znj. Aurela Bozo eksperte e UNDP-së kundër dhunës ndaj gruas, N/ Kryetari i bashkisë z. Isa Hoxha, koordinatorja vendore kundër dhunës në familje në bashkinë Roskovec znj.Elfrida Goga, përfaqësues të qendrës Selam, përfaqësues nga Drejtoria Arsimore Fier, përfaqësues nga gjykata, policia, njësitë administrative dhe përfaqësues nga komuniteti. Gjatë këtij takimi anëtarët e ekipit teknik diskutuan mbi ecurinë e këtij mekanizmi dhe konkretisht për dy rastet e dhunës të cilat u identifikuan.
Nëse ndiheni të dhunuar drejtohuni pranë Reagimit të Koordinuar të Komunitetit në Bashkinë Roskovec.

[lsvr_gallery images=”5717,5718,5719,5720,5721″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Suk 1- Arapaj- Samaticë

Në rrugën Suk 1- Arapaj- Samaticë.
Vazhdojnë punimet për rikonstrukionin e kësaj rrugë të lënë në harresë dhe gjendje të mjerueshme për shumë vite.
Një investim i shumëpritur i cili do të rikthejë komunikimin e munguar dy bashkive, dy qarqeve dhe dy zonave bujqësore.
Puna vijon ende …
[lsvr_gallery images=”5732,5733,5734,5735,5736″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Në ndihmë të komunitetit

Të jemi pranë komunitetit është prioriteti jonë. Nismat humanitare për të mbështetur familjet në nevojë nuk kanë përfunduar.
Vazhdon ndërtimi i shtëpisë për familjen e Bashkim Himës në njësinë administrative Strum, Suk 2. 
[lsvr_gallery images=”5739,5740,5741,5742,5743,5744″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Projekti “Star 2”

Është zhvilluar takimi me drejtues të Agjensisë për Zbatimin e Reformës Administrative –Territoriale, projekti “Star 2”.
Të pranishëm në këtë takim ishin
N/Kryetari i bashkisë Roskovec z. Isa Hoxha, Administratori z. Kadri Hyska dhe drejtuesit e drejtorive përkatëse. Tema e këtij takimi ishte vlerësimi i performancës së bashkive pas zbatimi të kësaj reforme.
[lsvr_gallery images=”5747,5748,5749,5750,5751″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Rikonstrukisoni i shkollës “7 Dëshmorët”

Vazhdojnë punimet për rikonstruksionin e plotë të shkollës 9 vjeçare “7 Dëshmorët” në Strum. 
Një bashkëpunim ky i bashkisë Roskovec dhe Trans Adriatic Pipeline (TAP), me financim të këtij të fundit.
Nxënësit e kësaj shkolle do ta fillojnë vitin e ri mësimor me një shkollë e cila mund të thuhet se do të jetë një nga shkollat model për nga ana infrastrukturore dhe jo vetëm.
#BashkiaRoskovec
[lsvr_gallery images=”5696,5697,5698,5699,5700,5701″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Kupa “24 Korriku”

Ashtu dhe siç ishte lajmëruar, ditën e festës së Roskovecit, u luajtën dy ndeshje.
Ndeshja e parë ishte midis ekipit të veteranëve të Roskovecit dhe atij të Njësive Administrative. Një ndeshje kjo e mbushur me emocion dhe për vetë faktin se këta veteran që kanë krijuar historinë e Rrufes riluajtën pas kaq shumë vitesh të lënë në harresë. Pasioni me të cilën ata luanin ishte një shembull për të gjithë sportdashësit. Kampion nga kjo ndeshje doli ekipi i Roskovecit ku arriti të fitonte me penallti me rezultatin 4-2.
Ndeshja e dytë ishte finalja e madhe për kupën “24 Korriku” midis ekipeve të Roskovecit dhe Kumanit. Në secilin lojtar dallohej lehtësisht energjia, serioziteti dhe dëshira që ata kishin për të luajtur . Nga ndeshja e të rinjëve doli fitues ekipi i Roskovecit me rezultatin 2-0.
Gjatë fjalimit të saj Kryetarja e Bashkisë znj. Majlinda Bufi shprehu se ajo do të bëjë të pamundurën që ta rikthejë dhe njëherë futbollin në nivelin që ai ka qënë dikur.
Në fund të ndeshjeve u shpërndanë çertifikatat e mirënjohjes dhe cilësisë për albitrat, golashënuesi më i mirë, lojtari më i mirë dhe ekipi më i mirë.
S’mund dhe të mos mungonin kupat për të dyja ekipet kampion.
Suksese të gjithave ekipeve dhe faleminderit për emocionet e dhuruara gjatë këtij kampionati kaq të bukur.

[lsvr_gallery images=”5660,5661,5662,5663,5664,5665,5666,5667,5668,5669,5670″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

 

Festa e Roskovecit “24 Korriku”

“ Ndër shekuj shitet dhe blihet; njerëzia takohet, dija dhe tradita trashëgohet…”
Ku tjetër përveç se në Roskovec, tashmë me një vepër monumentale e cila do të kujtojë dhe do ta bëjë të paharrueshme historinë brez pas brezi.
Është viti i dytë që Roskoveci feston festën e qytetit. Të gjithë banorët e të gjitha fshatrave të bashkisë u bashkuan për të festuar këtë festë e cila është kthyer në traditë për Roskovecin.
Ishte menduar për çdo detaj; muzika ,zbukurimet, panairi i cili promovoi vlerat kulturore dhe artistike të Roskoveci dhe pikturat nga artistët e zonës tonë.
Por festa nuk mbaroi me kaq.
Dy ndeshje , dy ekipe kampion, dy kupa të fituara me zotësi , një koncert emocionues me këngëtarët e mirënjohur Petrit Lulo, Dritan Hajdini, Mariza Ikonomi, Jazz club Band dhe humoristët Cekja i Beratit dhe Rita Lati.
S’ka fjalë që mund të përshkruajnë atmosferën e ditës së djeshme. Fotot flasin vetë.
Ta gëzojmë ndër vite këtë festë !
Ta kujtojmë brez pas brezi historinë tonë !

[lsvr_gallery images=”5673,5674,5675,5676,5677,5678,5679,5680,5681,5682,5683,5684,5685,5686,5687,5688,5689,5690,5691,5692,5693″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”

Facebook
Facebook