Day: July 25, 2017

Projekti “Star 2”

Është zhvilluar takimi me drejtues të Agjensisë për Zbatimin e Reformës Administrative –Territoriale, projekti “Star 2”.
Të pranishëm në këtë takim ishin
N/Kryetari i bashkisë Roskovec z. Isa Hoxha, Administratori z. Kadri Hyska dhe drejtuesit e drejtorive përkatëse. Tema e këtij takimi ishte vlerësimi i performancës së bashkive pas zbatimi të kësaj reforme.
[lsvr_gallery images=”5747,5748,5749,5750,5751″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Rikonstrukisoni i shkollës “7 Dëshmorët”

Vazhdojnë punimet për rikonstruksionin e plotë të shkollës 9 vjeçare “7 Dëshmorët” në Strum.
Një bashkëpunim ky i bashkisë Roskovec dhe Trans Adriatic Pipeline (TAP), me financim të këtij të fundit.
Nxënësit e kësaj shkolle do ta fillojnë vitin e ri mësimor me një shkollë e cila mund të thuhet se do të jetë një nga shkollat model për nga ana infrastrukturore dhe jo vetëm.
#BashkiaRoskovec
[lsvr_gallery images=”5696,5697,5698,5699,5700,5701″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Kupa “24 Korriku”

Ashtu dhe siç ishte lajmëruar, ditën e festës së Roskovecit, u luajtën dy ndeshje.
Ndeshja e parë ishte midis ekipit të veteranëve të Roskovecit dhe atij të Njësive Administrative. Një ndeshje kjo e mbushur me emocion dhe për vetë faktin se këta veteran që kanë krijuar historinë e Rrufes riluajtën pas kaq shumë vitesh të lënë në harresë. Pasioni me të cilën ata luanin ishte një shembull për të gjithë sportdashësit. Kampion nga kjo ndeshje doli ekipi i Roskovecit ku arriti të fitonte me penallti me rezultatin 4-2.
Ndeshja e dytë ishte finalja e madhe për kupën “24 Korriku” midis ekipeve të Roskovecit dhe Kumanit. Në secilin lojtar dallohej lehtësisht energjia, serioziteti dhe dëshira që ata kishin për të luajtur . Nga ndeshja e të rinjëve doli fitues ekipi i Roskovecit me rezultatin 2-0.
Gjatë fjalimit të saj Kryetarja e Bashkisë znj. Majlinda Bufi shprehu se ajo do të bëjë të pamundurën që ta rikthejë dhe njëherë futbollin në nivelin që ai ka qënë dikur.
Në fund të ndeshjeve u shpërndanë çertifikatat e mirënjohjes dhe cilësisë për albitrat, golashënuesi më i mirë, lojtari më i mirë dhe ekipi më i mirë.
S’mund dhe të mos mungonin kupat për të dyja ekipet kampion.
Suksese të gjithave ekipeve dhe faleminderit për emocionet e dhuruara gjatë këtij kampionati kaq të bukur.

[lsvr_gallery images=”5660,5661,5662,5663,5664,5665,5666,5667,5668,5669,5670″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]