Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
July 2017 - Page 2 of 3 - Bashkia Roskovec

Qendra bashkëkohore e Vidhishtës

Nuk e besoni???
Po po në Vidhisht jemi.
🔜Janë drejt përfundimit punimet në qendrën e Vidhishtës, investim ky nga të ardhurat e bashkisë.
Kujdesemi dhe për detajin më të vogël në mënyrë që të arrijmë objektivin final: një qendër bashkëkohore, shplodhëse e cila do i japi jetë dhe gjallëri Vidhishtës.

Vazhdojnë punimet

Festa e Roskovecit po afron. 
Objektivi kryesor këto ditë ka qënë sistemimi dhe përfundimi i punimeve tek rrethrrotullimi, pikërisht atje ku pas disa ditësh do të vendoset edhe shtatorja “Pazari i Roskovecit”.
Puntorët e bashkisë po punojnë mbi format dhe detajet zbukuruese të projektit artistik të cilat shoqërojnë shtatoren.

 

Ndeshja Strum- Kuman

Ditën e shtunë, më datë 15.07.2017, në fushën e Sukut u zhvillua ndeshja direkte midis Strumit dhe Kumanit. Si çdo ndeshje tjetër dhe kjo ndeshje u ndoq me interesim nga qytetarët. Të dyja ekipet luajtën shumë mirë dhe ishin shumë të organizuar duke e çuar ndeshjen në barazim. Në këtë mënyrë ka përfunduar faza e ndeshjeve direkte duke përcaktuar edhe renditjen si më poshtë:
Roskoveci 6 pikë
Kumani 4 pikë
Strum 4 pikë
Kurjani 3 pikë
Ekipi i Kumanit kalon në finale sepse ka golavarazh më të mirë.
Në këtë mënyrë ekipet finaliste Roskoveci dhe Kumani do të përballen edhe një herë më datë 23 korrik për të fituar kupën më emrin “24 korriku”.

 

Rikonstruksioni i rrugës së Ngjeqarit

Një tjetër rrugë i është nënshtruar rehabilitimit. Rruga e Ngjeqarit, një projekt i plotë me asfaltim, trotuare dhe ndriçim. Kemi filluar me zgjerimin e rrugës, ndërtimin e trotuarëve dhe vendosjen e ndriçimit.
Problematikat janë të shumta por ne s’do të ndalemi.
Pasi të përfundohen të gjitha këto akse do të vijohet edhe me rrugët e brendshme të fshatrave.
#Rilindje_Urbane
#Bashkia_Roskovec

 

Ndeshja Roskovec- Kurjan

Ndeshja e radhës për kupën “24 Korriku” midis Roskovecit dhe Kurjanit që u zhvillua më 8 korrik 2017, përfundoi me rezultatin 2-0 , ndeshje e cila përcaktoi dhe ekipin e parë finalist. Të gjitha parametrat e një takimi zyrtar u zbatuan me korrektesë. Deri tani kur ka mbetur edhe një takim pa u zhvilluar ai midis Strumit dhe Kumanit, në krye të klasifikimit është Roskoveci me 6 pikë, në vend të dytë Kumani me 3 pikë, Strumi me 3 pikë dhe Kurjani me 3 pikë. Takimi i radhës midis Strumit dhe Kumanit do të zhvillohet më datë 15 korrik, ora 18: 00, tek fusha e sportit Suk 1. Kjo ndeshje e fundit do të përcaktoj dhe finalistin e dytë.

#Kupa24Korriku

Pro barazisë gjinore, kundër dhunës në familje

Është ngritur dhe funksionon pranë bashkisë Roskovec, Reagimi i Koordinuar i Komunitetit me mbështetjen e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për zhvillim, PNUD.
Në kuadër të këtij projekti u zhvillua dhe takimi i sotëm me temën “Pro barazisë gjinore, kundër dhunës në familje”. Të pranishëm në këtë takim ishin znj. Aurela Bozo eksperte e UNDP-së kundër dhunës ndaj gruas, N/ Kryetarja e bashkisë znj. Hava Begaj, koordinatorja e këtij mekanizmi pranë bashkisë znj. Elfrida Goga dhe gra nga komuniteti të cilat patën një bashkëbisedim të ndërsjelltë me eksperten në lidhje me strukturën dhe mënyrën se si do të funksionoj ky projekt. Qellimi i këtyre takimeve është sensibilizimi i qytetarëve se dhuna në marrdhëniet familjare nuk është një çështje private që i përket vetëm familjes, ajo është një çështje që i përket të gjithë shoqërisë.
Qytetarë denonconi rastet e dhunës në familje!
#Thuaji_Ndal_Dhunës

Ndeshje Veteranësh

Ndeshje veteranësh???
Po po
Në 23 Korrik, ditën e festës së madhe do të organizohet ndeshja midis veteranëve të bashkisë Roskovec, ora 17: 00, tek fusha e sportit Roskovec.
Dhe jo vetëm kaq…
Për më shumë ju ftojmë të bëheni pjesë. Momente të bukura dhe të veçanta na presin.

SociAL Qendër Komunitare

“SociAL Qendër Komunitare”
Çfarë është???
“ Një qendër Sociale Komunitare e cila shumë shpejt do të ndërtohet në Roskovec, një bashkëpunim midis bashkisë Roskovec, IADSA dhe Youth Act”
Në kuadër të këtij projekti u zhvillua dhe takimi i sotëm me të rinj dhe gra.
Të pranishëm në panelin prezantues ishin ekspert nga Qendra Youth Act dhe N/ Kryetari i bashkisë Roskovec z. Isa Hoxha. 
Në takim u diskutua rreth barazisë gjinore, çfarë ne si individ mund të kontribojmë mbi këtë çështje dhe fuqizimi i rolit të gruas dhe të rinjve në shoqëri.
Qellimi i kësaj qendre është të ndihmojë të rinjtë dhe gratë të identifikojnë gjërat që dinë, pikat e forta e të dobëta dhe orientimit të tyre rreth vetëpunsimit bazuar në aftësitë e tyre personale.
Gjatë takimit pati një bashkëbisedim të ndërsjelltë midis ekspertëve , të rinjëve dhe grave të pranishëm në takim.

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort