Day: September 22, 2016

Sot në “Ditën pa makina”

Në kuadër të Ditës pa makina sot më datë 22 shtator 2016 u zhvilluan shëtitje me bicikleta. Të rinj e fëmijë ishin mbledhur tek bulevardi në hyrje të qytetit Roskovec deri afër gjimnazit. Këto shëtitje si dhe postërat që mbanin pjesëmarrësit përcillnin mesazhin për një qytet me ajër të pastër.
Këto dhe veprimtari të tjera po organizohen nga Bashkia Roskovec.
Më poshtë ndiqni pamjet nga aktivitetet e organizuara.

RRUGA E NGJEQARIT – DHE CILËSORE DHE E BUKUR

Me fondet e Bashkisë Roskovec dhe nën kujdesin e drejtpërdrejt të kryetares zj. Majlinda BUFI filloi shtrimi i rrugës që lidh Vloshin me Ngjeqarin. Ky fshat në skajin më të largët të Bashkisë as që e kishte ëndërruar një investim të tillë. Gjatësia e rrugës është 2 km, por ata që e bënin në këmbë apo me makina u dukej pafund. Me cilësi dhe me parametra bashkëkohore kjo rrugë duket edhe e bukur. Në këtë mënyrë u vihet në ndihmë komunitetit dhe bizneseve.
Firma ndërtuese “Shkëlqimi 07” që ka marrë përsipër ndërtimin e rrugës, kujdeset për të zbatuar më korrektesë jo vetëm projektin por dhe cilësinë. Në ndjekje të punimeve janë cdo ditë drejtues dhe përfaqësues të stafit të Bashkisë Roskovec.
Ndiqni fotoreportazhin