Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Author: bashkiaroskovec

PRITJA ME POPULLIN

Kryetarja e Bashkise Znj. Majlinda Bufi zhvillon takimin e radhes si cdo te enjte per te pritur te gjithe ata qe kane nevoja te ndryshme, pritja me popullin u be ne Zyren e Informacionit.
[lsvr_gallery images=”2484,2485,2486,2487,2488,2489,2490,2491,2492,2493,2494,2495″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

VAZHDOJNË PUNIMET NË TROTUARIN ROSKOVEC-KUMAN

Këto punime ende vazhdojnë me intesitet të vrullshëm,për të përfunduar sa më shpejt.
[lsvr_gallery images=”2476,2477,2478,2479,2480,2481″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

PUNA VAZHDON

Puna vazhdon me ritme të shpejta për ndërtimin e kopshtit pranë shkollës “Alush Grepcka”.Punimet janë të fokusuara për përfundimin sa me shpejt të punës,për të pasur ambiente me kushte të përshtatshme për fëmijët. Këto pamje tregojnë ecurinë e punimeve .
[lsvr_gallery images=”2470,2471,2472,2473″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

PUNA VAZHDON

Në disa objekte puna vazhdon me ritme të larta. Kështu ndodh në trotuarin e rrugës Roskovec- Kuman ku pas përfundimit të sistemit të ndricimit, po bëhet sistemimi, nivelimi dhe shtrimi me pllaka i trotuarit anës së kanalit. Kjo masë do të shtojë edhe sigurinë në rrugë pasi përbënte burim aksidentesh. Në një nga këto ditë, punimet i inspektoi edhe kryetarja e bashkisë zj. Majlinda BUFI.
Gjithashtu me ritme të larta po punon edhe firma “Boshhnjaku B” që ka marrë përsipër ndërtimin e unazës së qytetit. Pas përfundimit të shtresës së parë të asfaltit në segmentin nga rrethrrotullimi deri te rruga e Kurjanit, po punohet në kanalizimet, trotuaret dhe sistemimi i rrugës në segmentin e dytë deri ku bashkohet me rrugën nacionale Roskovec- Berat.
Ja disa pamje nga këto punime.
[lsvr_gallery images=”2459,2460,2461,2462,2463,2464,2465,2466″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FITORE EDHE NË MIQËSORE

Te shtunen me date 30 korrik ekipi i futbollit ROSKOVECI, pas fitores se kupes 24 KORRIKU, zhvilloi nje ndeshje miqesore futbolli. Mysafirë ishin futbollistet e Kolonjes -Lushnje. Ky takim ishte vleresuar nga te dy ekipet. Ne perfundim Roskoveci e fitoi ndeshjen me rezultatin 3-1. Edhe kjo fitore i dedikohet lojes kolektive nen drejtimin e trajnerit Themi Goga, por dhe e pergjegjesit te ekipit Rrapi Baba
 

KRONIKA E NJË FESTE ORË PAS ORE

– Ora 9.oo. Për herë të parë banda frymore e qytetit krijon atmosferën muzikore.
– 9.oo-9.45. Një grup fëmijësh garojnë më bicikleta
– 10.oo. Zbulohet monumenti. Emocione dhe performancë muzikore.
– 11.00. Panairi i madh agro-bujqësor dhe artizanat.
– 11.30.-12.oo Ekspozitë e arteve figurative. Piktori roskovecar Bajram Mato me 60 punime te shkëlqyera.
– 12.3o- 13.oo Një dokumentar historik. Koktejl dhe ekspozitë retrospektive.
– 18.00-20.oo Një finale futbolli për t’u mbajtur mend. Roskoveci kampion. Shpërndahen certifikatat e mirënjohjes dhe të cilësisë për gjyqtarët, trajnerët, golashënuesit dhe një kupë e bukur për fituesit.
– 21.oo -Rishfaqet dokumentari historik.
21.30 -24.oo- Një mbrëmje që nuk harrohet.Trupa e Portokallisë në shfaqje live për banorët e Roskovecit.

[lsvr_gallery images=”2434,2435,2436,2437,2438,2439,2440,2441,2442,2443,2444,2445,2446,2447,2448,2449,2450,2451,2452″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

24 KORRIK 2016. NJË DITË E BUKUR FESTE PA KOMENT. FLASIN FOTOT

[lsvr_gallery images=”2391,2392,2393,2394,2395,2396,2397,2398,2399,2400,2401,2402,2403,2404,2405,2406,2407,2408,2409,2410,2411,2412,2413,2414,2415,2416,2417,2418,2419,2420,2421,2422,2423,2424,2425,2426,2427,2428,2429,2430,2431″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

URIMI I KRYETARES SË BASHKISË ZJ. MAJLINDA BUFI

E diela e 24 Korrikut është një ditë e shënuar për gjithë banorët e Bashkisë Roskovec.
Është një ditë me të cilën fillon historia e re e zonës së Roskovecit pa mohuar vlerat e së kaluarës. Me ditën e 24 Korrikut ne mblidhemi për të gëzuar së bashku një festë krejt të veçantë, një festë gjithëpërfshirëse.
Më 24 Korrik të vitit të kaluar përfaqësuesit më të mirë të popullit që dolën nga zgjedhjet e pushtetit vendor të qershorit 2015, pavarësisht nga pozitat politike, vendosën njëzëri që dita e betimit të tyre të jetë festë për Roskovecin dhe 14 fshatrat që përbëjnë Bashkinë.
Me investimet e realizuara vetëm në një vit pune si dhe me ato që kemi projektuar për çdo fshat, shprehim bindjen se kemi filluar të bëjmë ndryshimin e madh që i gjithë komuniteti të jetojë në vendin e vet me dinjitet.
Tashmë Bashkia e Roskovecit lartëson emrin duke patur si moto të punës vizionin europian. Ejani të gjithë të dielën më 24 Korrik, në festën tonë të përbashkët.
Ta trashëgojmë këtë festë të bukur brez pas brezi.
GËZUAR!
 

DHE PAK ORË – BASHKIA PRET FESTËN

Dhe pak orë për të pritur datën 24 korrik, që shënon për herë të parë festën e Bashkisë Roskovec. Dekori dhe gjithcka po rregullohet për të pritur miqtë e shumtë që do të jenë ditën e diel këtu në kryeqendrën e e bashkisë- Roskovec.
Banorë në çdo fshat, ejani të gjithë të festojmë së bashku!
[lsvr_gallery images=”2374,2375,2376,2377,2378,2379,2380,2381,2382″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

TË GJITHË NË FUSHËN E ROSKOVECIT

Të dielën finalja e madhe: ROSKOVECI – STRUMI
Festa e 24 Korrikut ka një tjetër pikë kulmore; ndeshjen finale midis Roskovecit dhe Strumit që zunë dy vendet e para gjatë ndeshjeve direkte të kupës që mban emrin e festës sonë-24 korrik.
Me këtë rast ftojmë të gjithë sportdashësit të shijojnë një ndeshje të veçantë. Njëkohësisht ju bëjmë dhe një sqarim. Në rast se koha e rregullt prej 90 minutash del barazim, nuk do të ketë kohë shtesë, por do të gjuhen penalltitë.
Pas përcaktimit të fituesit, do të ketë një ceremoni e bukur ku do të shpërndahen certifikata dhe medalje. Për fituesit është një kupë. Prandaj të gjithë futbollistët që kontribuan për këto ndeshje janë të ftuar të marrin pjesë.

Ejani të gjithë në fushën e Roskovecit.
[lsvr_gallery images=”2364,2365″ items_per_row=”2″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Facebook
Facebook