Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
January 2019 - Bashkia Roskovec

Takime me komunitetin

Komunikim i vazhdueshëm me qytetarët dhe transparenca ndaj tyre janë dy elementët kryesor për të qënë të suksesshëm.
Puna jonë e përditshme bazohet në këto dy parime themelore.
Pasqyrimi i takimit me qytetarët i Zv. Kryetarit të Bashkisë z. Isa Hoxha.
#Transparencë

Pastrim kanalesh kulluese

Bashkia Roskovec ka filluar nga puna për pastrimin e kanalit kullues në lagjen Drizë, Njësia Administrative Kuman, me gjatësi 2.1 km.
Ndërhyrje e domosdoshme për t’u ardhur në ndihmë fermerëve të kësaj zone dhe prodhimit bujqësor vendas.
#Në_Ndihmë_Të_Fermerëve
#Bashkia_Roskovec

Rikualifikim urban

Ju urojmë një ditë të mbarë me pamjet nga punimet në bllokun nr. 2, Roskovec, për rikualifkimin urban të qendrës së Roskovecit.
📌Ky projekt do të sigurojë një ndryshim rrënjësor të urbanizimit të qendrës së qytetit.
📌Të vendosur për t’i dhënë Roskovecit një vepër infrastrukturore që do të përmirësojë standartin e jetës së qytetarëve.
📌Ky është një premtim i mbajtur ,por në të njëjtën kohë dhe angazhimi ynë për t’i shtrirë investimet në çdo cep të territorit të bashkisë.
#RikualifikimiUrbanIQendrësRoskovec
#EGjithëVëmendjaTeQytetarët

Takim me komunitetin

Pasqyrim i takimit të përjavshëm me komunitetin e Bashkisë Roskovec.
Informimi rreth problematikave që ka komuniteti është shtylla kryesore e punës sonë.
Takimi i ditës së sotme u zhvillua nga Zv. Kryetari z. Isa Hoxha.
#Informim

Plani i pergjithshem vendor

Bashkia Roskovec dhe studio konsulente “ATELIER 4” për hartimin e Planit të Përgjithshëm Vendor zhvilluan ditën e sotme, pranë Pallatit të Kulturës Roskovec , takimin konsultativ me komunitetin e Bashkisë Roskovec lidhur me hartimin e këtij dokumenti të rëndësishëm vendor.
Gjatë prezantimit, kompania që po harton planin u ndal tek elementët që përbëjnë këtë dokument të rëndësishëm për Roskovecin.
Gjithashtu u prezantuan elementet që përbëjnë zona të veçanta ekonomike, ato me strategji zhvillimi dhe ato të banimit.
Më tej nga qytetarët u propozuan disa ide që do të bëhen pjesë e këtij plani.
Në emër të Bashkisë Roskovec këtë takim dhe pjesëmarrjen e qytetarëve e përshëndeti Zv. Kryetari, z. Isa Hoxha, i cili tha se ishte e domosdoshme që të kishte sa më shumë informacion, mendime e sugjerime nga ana e qytetarëve në mënyrë që në përfundim të kishim një dokument sa më funksional në shërbim të zhvillimit të sigurt të zonës.
#PlaniPërgjithshëmVendor
#BashkiaRoskovec

Rikontruksion ne lagjen e maternitetit

Bashkia Roskovec ka nisur rikonstruksionin e segmentit rrugor nga lagjia e maternitetit deri tek xhamia në Suk 1, investim nga të ardhurat vendore të Bashkisë Roskovec.
Projekti parashikon ndërtimin e trotuarëve dhe ndriçimin rrugor.
Urbanizimi do të vazhdojë të jetë prioriteti ynë, duke i kthyer qytetarëve standartin e ri infrastrukturor, qytetar dhe mjedisor që ata meritojnë.
#BashkiaRoskovec
#PërmirësimInfrastrukturësRrugore

Permisim standartesh ne bashkine Roskovec

Sapo përmirësimi i kushteve të motit e ka mundësuar, ka nisur puna në disa zona të territorit të Bashkisë Roskovec.
Në Roskovec ka filluar puna në tre rrugë shumë të rëndësishme: Jonus Çepele, Dane Çepele dhe Mustafa Buzi.
Fillimisht ndërhyrja do të jetë në ndërtimin e trotuarëve dhe ndriçimin rrugor, ndërhyrje që do të ndikojnë ndjeshëm në përmirësimin e standarteve të jetës së banorëve të Roskovecit.
#Ndërhyrjenëinfrastrukturënrrugore
#BashkiaRoskovec

Biblioteka Publike

Biblioteka Publike e Roskovecit tashmë është bërë pjesë e Katalogut të Përbashkët COBISS.AL.

COBISS.AL është pjesë e rrjetit rajonal COBISS.Net ku marrin pjesë 1329 biblioteka të vendeve të rajonit, të cilat katalogojnë dhe shkëmbejnë regjistrime bibliografike midis tyre.
Kjo u bë e mundur në sajë të marrëveshjes midis Bashkisë së Roskovecit të përfaqësuar nga Kryetarja e Bashkisë zj. Majlinda Bufi dhe bibliotekës të përfaqësuar nga specialistja Mimoza Hazizi me Institutin e Shkencave te Informacionit në Slloveni (IZUM).
Në bazë të marrëveshjes ky program ofrohet falas. Faleminderit IZUM🙏🙏
Puna sapo ka filluar.📚📚📚
E nisëm punën sot me shkrimtarin Ismail Kadare, e më pas do vijojë me të gjithë fondin e bibliotekës.📚📚📚📚

Për të aksesuar katalogun e Bibliotekes Publike Roskovec klikoni në linkun:
Katalogu online

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort