Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Month: July 2021

“24 Korriku”

Në natën finale të festës sonë ➡️
Për të festuar dhe kujtuar çdo gjë të bukur që na fal krenari dhe kënaqësi për origjinën tonë Roskovecare.
🙏Në nderim të së djeshmes , për të gëzuar të tashmen dhe për ndërtuar të nesërmen.🎊🎉🌼🌸🌼🌷🌺💐
📍Në mbrëmjen e “24 Korrikut”
një moment shumë i rëndësishëm ishte dhënia e titujve “Qytetar nderi” 🎖të Roskovecit, një vlerësim i munguar për figura që i kanë dhënë shumë trevës së Roskovecit.
➡️Po kështu u bënë të njohur dhe u nderuan qytetarë që me kontributin dhe emrin e mirë të tyre , gëzojnë sot emra rrugësh dhe sheshesh publike.
👉Më pas mbrëmja vijoi me koncertin festiv me këngëtarët Redon Makashi, Eranda Libohova dhe nota humoristike nga Cekja i Beratit dhe Mondi .😁
🤗Ta gëzojmë ndër vite festën e qytetit tonë, e cila nuk është thjesht një arsye për të festuar, por shumë më shumë.
[lsvr_gallery images=”13423,13424,13425,13426,13427,13428,13429,13430,13431,13432,13433,13434,13435,13436,13437,13438″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Filluam festimet e “24 korrikut”

Një super atmosfer hapi dje serinë e aktiviteteve dhe koncerteve Festive në kuadër të festës së Qytetit të Roskovecit.
👇Ju mirëpresim sërish sot më të ftuar speciale këngëtaren Irini Qirjako
Mos mungoni.
[lsvr_gallery images=”13398,13399,13400,13401″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Përurimi i memorialit të të rënëve

Në kuadër të “24 Korrikut:
➡️U realizua përurimi i memorialit të të rënëve në Roskovec.🙏🇦🇱🇦🇱
Të ftuar nga organizata e Veteranëve ,organizata e Dëshmorëve , Kryetarja e Këshillit të Qarkut Fier, deputetë , kryetarë bashkie,familjarë dëshmorësh ,bashkëqytetarë shprehën vlerësimin për ndërtimin e këtij memoriali , si një vepër e gjallë që lartëson sakrificën dhe kontributin e të rënëve të Roskovecit pa dallim bindjeje .
➡️Më pas aktiviteti vijoi në hollin e bashkisë me prezantimin e figurave të drejtuesve të bashkisë në vite ;
Si dhe me nderimin “ Nderi i qarkut Fier “ për dy personalitete dhe figura të rëndësishme Roskovecare .
[lsvr_gallery images=”13406,13407,13408,13409,13410″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Kupa e “24 korrikut”

Në kuadër të festimeve të “24 Korrikut” , sic është bërë tanimë traditë u përmbyll me sukses edhe aktiviteti sportiv.⚽️🏆🥇
🏆Kupa e “24 Korrikut” u fitua nga ekipi i Roskovecit në nje ndeshje me shumë emocion, ku fitorja u vendos nga penalltitë.
👉 Mbrëmja vijoi me koncertin festiv me këngëtarët Irini Qirjako dhe Fjorentin Dore.
[lsvr_gallery images=”13414,13415,13416,13417,13418,13419″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Mbledhja e Këshillit Bashkiak,muaji Korrik

Në mbështetje të ligjit Nr.139/2015”Për Vetëqeverisjen Vendore”,Neni 17,53 i tij, u zhvillua mbledhja e Këshillit Bashkiak për muajin Korrik me rend dite si më poshtë :
✅1. Miratimi i rendit të ditës së mbledhjes.
✅2.Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së muajit Maj dhe Qershor 2021 të Këshillit Bashkiak.
✅3. Për dhënien e Ndihmës Ekonomike nga fondi i kushtëzuar deri në 6% për periudhën 1-30 Qershor 2021.
✅4.Për miratimin e fushatës së partneritetit të Këshillit të Bashkisë me qytetarët.
✅5. Për shfuqizimin e Vendimit të Këshillit të Komunës Kurjan Nr.3 datë 24.01.2012.
✅6.Për dhënien e titullit “ Qytetar nderi”.
✅7.Për miratimin e modelit të certifikatës për dhënien e titullit
“Qytetar Nderi”.
✅8. Diskutime dhe komente të qytetarëve.
[lsvr_gallery images=”13391,13392,13393,13394″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Gëzuar Kurban Bajramin!

Gëzuar Kurban Bajramin!
Bashkia Roskovec, uron të gjithë besimtarët mysliman :
Gëzuar festën e “Kurban Bajramit”.
Paçi përherë paqe, lumturi dhe mbarësi në familjet tuaja.
GËZUAR!
Bashkia Roskovec, uron të gjithë besimtarët mysliman :
Gëzuar festën e “Kurban Bajramit”.
Paçi përherë paqe, lumturi dhe mbarësi në familjet tuaja.
GËZUAR!
[lsvr_gallery images=”13378″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Ndeshjet të kupës “24 korrikut”

U mbyll java e dytë e ndeshjeve në kuadër të kupës së “24 Korrikut”🏆 me rezultatet 👇:
Roskovec -Strum 4:2
Kuman-Kurjan 5:0
Roskovec – Kuman 0:1
Kurjan – Strum 1:6
[lsvr_gallery images=”13372,13373,13374,13375″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Trajnimi i dytë me të rinjtë e Komunitetit Rom dhe Egjiptian

Përfunduam me sukses trajnimet me të rinjtë e Komunitetit Rom dhe Egjiptian në kuadër të projektit “Promovimi i diversitetit dhe barazisë për komunitetin Rom dhe Egjiptian” në Bashkinë Roskovec.👇➡️ Financuar nga Këshilli i Evropës.🙏
Nën drejtimin dhe moderimin e ekspertes së edukimit Znj.Aurora Koci, të rinjtë u informuan dhe trajnuan me aftësi se si të prezantohen në mënyrë dinjitoze dhe të sukseshme në aplikimet për punë😊[lsvr_gallery images=”13362,13363,13364,13365″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

kadikoy moto kurye umraniye moto kurye tuzla moto kurye atasehir moto kurye moto kurye moto kurye moto kurye beykoz moto kurye moto kurye uskudar moto kurye sile moto kurye

Ekspozita e piktorit Vullnet Alushaj

Një atmosferë e ngrohtë dhe plot ngjyra mbushi sot hollin e bashkisë Roskovec.👇
🖼Ekspozita vetjake e piktorit të mirënjohur Vullnet Alushaj bëri bashkë dashamirës të artit dhe jo vetëm.
👉Kryetarja e Bashkisë Roskovec, Znj.Majlinda Bufi, uroi Z.Alushaj dhe shprehu gatishmërinë e bashkisë Roskovec që aktivitete të tilla të jenë pjesë e përditshme e jetës artistike në Roskovec.😊[lsvr_gallery images=”13355,13356,13357,13358″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

kadikoy moto kurye umraniye moto kurye tuzla moto kurye atasehir moto kurye moto kurye moto kurye moto kurye beykoz moto kurye moto kurye uskudar moto kurye sile moto kurye

Faleminderit Fondacioni “Qatar Charity Albania”🙏

Fondacioni “Qatar Charity Albania” në bashkëpunim me sektorin e shërbimit social Bashkia Roskovec ,
dhuruan 6 karroca për personat me aftësi të kufizuar.Fondacioni “Qatar Charity Albania”
Të pranishëm në këtë aktivitet përfaqësues të fondacionit dhe Zv.Kryetari Z.Maksim Goga theksuan nevojën e personave me aftësi të kufizuar për vëmendje dhe përkrahje të vazhdueshme në përballimin e sfidave të përditshme si një detyrim ligjor dhe moral i bashkisë Roskovec dhe shoqërisë.[lsvr_gallery images=”13349,13350,13351,13352″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

kadikoy moto kurye umraniye moto kurye tuzla moto kurye atasehir moto kurye moto kurye moto kurye moto kurye beykoz moto kurye moto kurye uskudar moto kurye sile moto kurye

Facebook
Facebook