Bashkia uron!

Kryetarja e bashkisë Roskovec znj. Majlinda Bufi dhe stafi i Saj, me rastin e festës së Kurban Bajramit urojnë besimtarët myslimanë:
“Gëzuar KURBAN BAJRAMIN! 
Paqja, harmonia, toleranca dhe dashuria mbizotëroftë në familjet tuaja!”

Festa e Roskovecit “24 Korriku”

“ Ndër shekuj shitet dhe blihet; njerëzia takohet, dija dhe tradita trashëgohet…”
Ku tjetër përveç se në Roskovec, tashmë me një vepër monumentale e cila do të kujtojë dhe do ta bëjë të paharrueshme historinë brez pas brezi.
Është viti i dytë që Roskoveci feston festën e qytetit. Të gjithë banorët e të gjitha fshatrave të bashkisë u bashkuan për të festuar këtë festë e cila është kthyer në traditë për Roskovecin.
Ishte menduar për çdo detaj; muzika ,zbukurimet, panairi i cili promovoi vlerat kulturore dhe artistike të Roskoveci dhe pikturat nga artistët e zonës tonë.
Por festa nuk mbaroi me kaq.
Dy ndeshje , dy ekipe kampion, dy kupa të fituara me zotësi , një koncert emocionues me këngëtarët e mirënjohur Petrit Lulo, Dritan Hajdini, Mariza Ikonomi, Jazz club Band dhe humoristët Cekja i Beratit dhe Rita Lati.
S’ka fjalë që mund të përshkruajnë atmosferën e ditës së djeshme. Fotot flasin vetë.
Ta gëzojmë ndër vite këtë festë !
Ta kujtojmë brez pas brezi historinë tonë !

[lsvr_gallery images=”5673,5674,5675,5676,5677,5678,5679,5680,5681,5682,5683,5684,5685,5686,5687,5688,5689,5690,5691,5692,5693″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”

GËZUAR 1 QESHORIN, FËMIJË TË DASHUR!

Si asnjë herë tjetër skena e Pallatit të Kulturës Roskovec nuk ka patur kaq shumë artistë të vegjël dhe spektatorë të mëdhenj. Ishin prindërit dhe gjyshërit e vogëlushëve që ndiqnin këta artistë të mrekullueshëm. Pothuaj të gjithë kopshtet në çdo fshat zhvilluan koncertet e tyre me rastin e 1 Qershorit – Festës së femijëve.
Emocione të pa fundme i dhuruan çdo të pranishmi këta vogëlush me recitimet, këndimet dhe improvizimet e tyre.
Edhe një herë: GËZUAR 1 QESHORIN, FËMIJË TË DASHUR!

Festa e Abetares

Dy klasat e para të shkollës 9- vjeçare “Alush Grepcka” organizuan në Pallatin e Kulturës Roskovec festën e tyre të Abetares. Prindër, nxënës, mësues dhe të ftuar ndoqën me interes përformancën e bukur të klasave të parë që ishin përgatitur nga mësueset e përkushtuara Sonila Sota dhe Mirela Shahini.
Nxënësit e këtyre klasave, të veshur bukur dilnin në skenë të qeshur e të gëzuar. Në program kishte këngë, recitime dhe valle të larmishme. Fëmijët transmetuan dashurinë për dijen,atdheun, prindërit, mësuesit.
Ju urojmë suksese të mëtejshme vogëlushëve.

Emigrantët

Pallati i Kulturës sot mirëpriti trupën e aktorëve të Teatrit Bylis me shfaqjen e tyre dramë satire nga Slawomir Mrozek “Emigrantët”. Një organizim i cili ishte nën kujdesin e veçantë të Kryetares së bashkisë znj. Majlinda Bufi. Në këtë dramë luanin aktorët e mirënjohur Astrit Hasani, Fatmir Xhelili dhe Eugerta Jasini.
Kjo shfaqje pati një pjesëmarrje të gjerë nga komuniteti.
Emocione të pafundme dhuruan aktorët me interpretimin e tyre. Të tilla organizime do të jenë më të shpeshta në bashkinë tonë.

Emigrantët

Ka nisur shitja e biletave për shfaqjen “Emigrantët” nga trupa e teatrit Bylis Fier, një shfaqje që do të interpretohet ditën e mërkurë datë 26 Prill ora 18:30.
Biletat i gjeni pranë zyrave të Pallatit të Kulturës.
Mos humbisni rastin për ta shijuar këtë shfaqje.
Biletat janë të kufizuara prandaj nxitoni !

 

ÇMIM I PARE NE NIVEL KOMBETAR

Sot Bashkia Roskovec ka fituar vendin e parë në nivel kombëtar në fushën e zhvillimit ekonomik. Ka qënë projekti i promovimit të vlerave të agroturizmit dhe jehona që mori “Festa e Ullirit” në Kurjan më 28 Tetor 2016 që i ka dhënë këtë vlerësim të çmuar bashkisë sonë.
DLDP – Decentralization Local Development Program është Programi i Decentralizimit financuar nga qeveria zvicerane , në bashkëpunim me ministrinë e pushtetit vendor . Ky çmim është dhënë sot pas konkursit të zhvilluar për praktikat më të mira të pushtetit vendor në nivel rajonal dhe kombëtar.
Kryetarja e bashkisë znj. Majlinda Bufi asistoi gjatë gjithë konkursit dhe sigurisht iu përgjigj çdo pyetje rreth projektit. Projekti u prezantua në mënyrë dinjitoze nga specialistja në drejtorinë e Urbanistikës znj.Kejsi Voli. Të pranishëm në këtë konkurs ishin edhe nënkryetarja e bashkisë znj. Bardha Begaj, drejtori i Artit dhe Kulturës z. Thoma Goga dhe drejtoresha e urbanistikës znj. Ejona Tyto.
Ky çmim është meritë i një viti të mbushur me punë.

 

KONKURSI RAJONAL – ÇMIMI I 2-të FESTA E ULLIRIT

Ditën e premte më datë 9 dhjetor 2016 në universitetitin e Vlorës u zhvillua konkursi rajonal midis 15 bashkive organizuar nga Agjensia Zhvillimit Rajonal Vlorë. Në këtë konkurs u paraqitën projektet dhe praktikat më të mira. Bashkia e Roskovecit paraqiti praktikën “FESTA E ULLIRIT- EFEKTET EKONOMIKE DHE NDIKIMI NË PRODHIME BIO TË ZONËS”.
Nga bashkia jonë morën pjesë zëvendëskryetarja Bardha Begaj, Drejtori i Artit dhe Kulturës Thoma Goga si dhe specialistja Kejsi Voli nga Drejtoria e Urbanistikës.
Para një jurie prestigjioze materialin e përgatitur e paraqiti z. Thoma Goga. Mënyra e përgatitjes si dhe stili artistik i prezantimit, krijuan emocione te veçanta. Ndoshta ishte vetë ajo festë e bukur jehona e së cilës vazhdon në median tone, që “mbërtheu” jurinë dhe të pranishmit e shumtë.
Në përfundim juria përzgjodhi 3 praktikat më të mira. Projekti ynë fitoi ÇMIMIN E DYTË dhe fitoi të drejtën që të paraqitet në Tiranë para autoriteteve të larta të qeverisjes së vendit. Ja pra, Roskoveci që dikur e anatemonin, e përbuznin, meriton një çmim dhe ua kalon bashkive më të njohura të vendit si Vlora, Saranda, Tepelena, Përmeti, Himara etj.
Pavarësisht nga ky çmim, grupi realizues, por mbi të gjitha stafi drejtues i Bashkisë me kryetare zj. Majlinda BUFI, tregon seriozitetitn e madh para komunitetit që i ka besuar qeverisjen vendore. Ky është ÇMIMI më i mirë që meriton një staf i tillë.
Po me këtë seriozitet dhe profesionalizëm ky projekt do të paraqitet edhe para autoriteteve kryesore të qeverisjes së vendit pas disa ditësh.