Day: December 20, 2019

Inagurimi i ambienteve sportive pranë shkollës “Alush Grepcka”, Roskovec

Arsimi është themeli kryesor për zhvillimin e një shoqërie.
Për këtë arsye i kemi kushtuar vëmendje të veçantë përmirësimit të infrastrukturës arsimore në territorrin e Bashkisë Roskovec.
Ditën e djeshme kemi inaguruar ambientet sportive të brendshme dhe të jashtme pranë shkollës “Alush Grepcka”, Roskovec.
Bashkia Roskovec, synon të nxisë të rinjtë të angazhohen në ushtrimin e sporteve të ndryshme si dhe të evidentojë fëmijët që mund të kenë talente në sporte specifike.
Terrenet sportive nuk do të përdoren vetëm nga nxënësit, por edhe nga komuniteti pasditeve, për të edukuar dhe orientuar qytetarët drejt sportit dhe aktiviteteve fizike, si mjet për të luftuar dhe shmangur shfaqjet negative të kohës.
Gjatë inagurimit ishte i pranishëm Zv. Kryetari i Bashkisë z. Maksim Goga, Drejtoresha e Zyrës Vendore Arsimore Roskovec zj. Brikena Hajdini, stafi mësimor i shkollës “Alush Grepcka” si dhe nxënës.
#BashkiaRoskovec
[lsvr_gallery images=”10785,10786,10787,10788,10789,10790″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Takimi i përjavshëm me komunitetin

Dy elemente na udhëheqin në punën tonë të përditshme: komunikim i vazhdueshëm me qytetarët dhe transparenca.
Sot, Kryebashkiakia znj. Majlinda Bufi zhvilloi takimin e përjavshëm me komunitetin të cilëve iu dha sqarimet dhe shpjegimet përkatëse për çdo shqetësim që ata shprehën.
Çdo përballje me qytetarët na bënë më shumë përgjegjës për punën tonë.
#BashkiaRoskovec[lsvr_gallery images=”10858,10859,10860″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Ekspozita “Një botë e gjelbër-një botë që merr frymë”

E mrekullueshme ekspozita me piktura të realizuara nga artistët e vegjël roskovecarë .
Hapi dyert sot ekspozita me piktura nga nxënësit e shkollave 9- vjeçare të Bashkisë Roskovec.
Në kuadër të Programit Romacted , është zhvilluar në ambientet e Qëndrës Social Komunitare “, ekspozita “ Një botë e gjelbër- një botë që merr frymë” me piktura e vizatime të realizuara nga nxënësit e shkollave 9-vjeçare të Bashkisë Roskovec. Gjatë këtij konkursi janë përzgjedhur punët më të mira të cilat janë vlerësuar me çertifikata si dhe mjete kancelarike, si motivim që artistet e rinj të vazhdojnë në rrugën e artit.
Të pranishëm në këtë event ishin Zv. Kryetari i Bashkisë Roskovec z. Maksim Goga dhe konsulenti i Këshillit të Evropës, njëkohësisht një nga piktorët e njohur në Shqipëri dhe jo vetëm, z. Sead Kazanxhiu.
Në fjalën e tyre përshëndetëse, fëmijet e talentuar u vlerësuan dhe u inkurajuan për punimet e tyre të arrira.
Pas vlerësimit nga juria, çmimet u fituan nga :
– Çmimi I- nxënësja Natalie Kalivaçi, shkolla 9-vjeçare ” 7 Dëshmorët ” Strum;
– Çmimi II- nxënësja Adelina Bardhi, shkolla 9-vjeçare ‘Rexhep Kothere” Kuman;
– Çmimi II- nxënësi Alken Bilani, shkolla 9 vjeçare ‘Alush Grepcka”.
I urojmë shumë suksesë artistëve të vegjel dhe theksojmë se Bashkia Roskovec me iniciativën e Kryetares së Bashkisë zj. Majlinda Bufi do jetë gjithmonë promotore e artit dhe kulturës.
#Romacted
#BashkiRoskovec
[lsvr_gallery images=”10830,10831,10832,10833″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]