Day: October 3, 2016

INVESTIMET PER RRUGET VAZHDOJNE

Në njësinë administrative Strum filloi zgjerimi dhe shtrimi i rrugës nga qendra e Strumit drejt të ashtuquajturës shkolla e vjetër. Në këtë projekt një gjatësi rruge prej 190 metra linear do të shtrohet me asfalt dhe në të dyja anët e kësaj rruge do të këtë trotuar dhe ndriçim. Ndërsa për shtrimin e 406 metrave të po kësaj rruge do të përdoret rërë bituminoze.
Këto punime po bëhen me me fondet e Bashkisë Roskovec dhe nën kujdesin e drejtpërdrejt të kryetares zj. Majlinda BUFI. Firma ndërtuese është “ Shkëlqimi 07” e cila njihet për korrektësi në afate dhe cilësi të lartë të punimeve. Punimet ndiqen çdo ditë nga përfaqësues të stafit të bashkisë Roskovec.

UNAZA E ROSKOVECIT

Pas përfundimit të sinjalistikës, krijimit të hapsirave për biçikleta, vazhdon puna për rregullimin e sipërfaqeve të gjelbërta. Unaza e Bashkisë së re të Roskovecit, e ndërtuar përmes Programit Kombëtar të Rilindjes Urbane, i ka dhënë fund një plage të vjetër të qytetit, duke ndërlidhur banorët me rrugët nacionale dhe duke lehtësuar ndjeshëm kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve.