Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Promovimi i librit “Bukuroshja Myzeqare”

U promovua në mjediset e Bibliotekës Publike Roskovec , romani “Bukuroshja e Myzeqesë” e autorit Maksim Zarka.
Bashkia Roskovec në kuadër të promovimit të vlerave kulturore zgjodhi si simbol të identitetit të saj figurën e Bukuroshes së Myzeqesë. Kjo figurë vjen si legjendë përmes një kënge.
Gjatë gjithë orëve të aktivitetit u zbulua se si lindi kënga, si lindi legjenda, shtatorja dhe si lindi romani i z. Maksim Zarka.
Romani me frymë historike, është ndërtuar mbi një shtrat të pasur e të mbledhur me kujdes mitologjik dhe folklorikë nga zona e Myqezesë.
Fjalën përshëndetëse e mbajti Kryebashkiakia znj. Majlinda Bufi, e cila mbështet çdo projekt kulturor. Gjatë fjalës së saj znj. Bufi falenderoi autorin z. Zarka për këtë vepër letrare kaq të arrirë e cila përciell shumë vlera tek të gjithë lexuesit e pasionuar të letërsisë.
Në praninë e shumë mysafirëve dhe dashmirësve të autorit dhe të librit, mbi librin referuan dhe dhanë vlerësimet e tyre shkrimtarët dhe etnografët: Toli Shabani, Mihal Krimçe, Zoi Pasku dhe Kozma Ndoni.
Në kuadër të aksionit kulturor “ Dhuro një libër- hap një dritare”, aksion me vlera mbarëqytetare, z. Vangjel Pasku i dhuroi bibliotekës së Roskovecit 120 libra, të cilët do të jenë në shërbim të komunitetit.
[lsvr_gallery images=”8094,8095,8096,8097,8098,8099,8100,8101,8102,8103″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x