Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Sport

Kalendari i ndeshjeve

Ditën e djeshme u zhvillua shorteu për takimet e para të kupës “24 Korriku”.⚽⚽⚽
Këto takime do të fillojnë më datë 16 Qershor dhe do të përfundojnë me një finale në datë 24 Korrik, ditën e festës së qytetit, midis ekipit që zë vendin e parë dhe atij të vendit të dytë.
Ekipi që zë më shumë pikë zhvillon një ndeshje finale me ekipin e vendit të dytë.
Më poshtë po japim kalendarin e ndeshjeve deri në përfundim.
#Kupa_24_Korriku

Kampionati i volejbollit për djem

Pas ndeshjes së volejbollit për vajza, u zhvillua kampionati për djem midis shkollës “Didin Bishani” dhe “Adem Vrapi”.
Ky aktivitet tregoi dëshirën dhe përkushtimin e nxënësve të shkollave për aktivitetet sportive. Përgatitja e tyre tregoi dhe njëherë vullnetin e specialistit të sportit z. Eldison Kapo dhe mësuesëve të edukimit fizik në këto aktivietet si dhe vijueshmërinë e traditës sportive në bashkinë tonë.
Ndeshja përfundoi me fitoren e skuadrës të gjimnazit “Adem Vrapi”.
N/ Kryetari i bashkisë z. Isa Hoxha i cili ishte i pranishëm gjatë gjithë minutave të ndeshjes, iu dha skuadrave çertifikatë mirënjohje dhe i falenderoi për emocionet që kjo lojë përcolli tek të gjithë.
[lsvr_gallery images=”7859,7858,7857,7856,7855,7854″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]  

Kupa “24 Korriku”

Ashtu dhe siç ishte lajmëruar, ditën e festës së Roskovecit, u luajtën dy ndeshje.
Ndeshja e parë ishte midis ekipit të veteranëve të Roskovecit dhe atij të Njësive Administrative. Një ndeshje kjo e mbushur me emocion dhe për vetë faktin se këta veteran që kanë krijuar historinë e Rrufes riluajtën pas kaq shumë vitesh të lënë në harresë. Pasioni me të cilën ata luanin ishte një shembull për të gjithë sportdashësit. Kampion nga kjo ndeshje doli ekipi i Roskovecit ku arriti të fitonte me penallti me rezultatin 4-2.
Ndeshja e dytë ishte finalja e madhe për kupën “24 Korriku” midis ekipeve të Roskovecit dhe Kumanit. Në secilin lojtar dallohej lehtësisht energjia, serioziteti dhe dëshira që ata kishin për të luajtur . Nga ndeshja e të rinjëve doli fitues ekipi i Roskovecit me rezultatin 2-0.
Gjatë fjalimit të saj Kryetarja e Bashkisë znj. Majlinda Bufi shprehu se ajo do të bëjë të pamundurën që ta rikthejë dhe njëherë futbollin në nivelin që ai ka qënë dikur.
Në fund të ndeshjeve u shpërndanë çertifikatat e mirënjohjes dhe cilësisë për albitrat, golashënuesi më i mirë, lojtari më i mirë dhe ekipi më i mirë.
S’mund dhe të mos mungonin kupat për të dyja ekipet kampion.
Suksese të gjithave ekipeve dhe faleminderit për emocionet e dhuruara gjatë këtij kampionati kaq të bukur.

[lsvr_gallery images=”5660,5661,5662,5663,5664,5665,5666,5667,5668,5669,5670″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

 

Ndeshja Strum- Kuman

Ditën e shtunë, më datë 15.07.2017, në fushën e Sukut u zhvillua ndeshja direkte midis Strumit dhe Kumanit. Si çdo ndeshje tjetër dhe kjo ndeshje u ndoq me interesim nga qytetarët. Të dyja ekipet luajtën shumë mirë dhe ishin shumë të organizuar duke e çuar ndeshjen në barazim. Në këtë mënyrë ka përfunduar faza e ndeshjeve direkte duke përcaktuar edhe renditjen si më poshtë:
Roskoveci 6 pikë
Kumani 4 pikë
Strum 4 pikë
Kurjani 3 pikë
Ekipi i Kumanit kalon në finale sepse ka golavarazh më të mirë.
Në këtë mënyrë ekipet finaliste Roskoveci dhe Kumani do të përballen edhe një herë më datë 23 korrik për të fituar kupën më emrin “24 korriku”.

[lsvr_gallery images=”5629,5630,5631,5632,5633,5634,5635″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

 

Ndeshja Roskovec- Kurjan

Ndeshja e radhës për kupën “24 Korriku” midis Roskovecit dhe Kurjanit që u zhvillua më 8 korrik 2017, përfundoi me rezultatin 2-0 , ndeshje e cila përcaktoi dhe ekipin e parë finalist. Të gjitha parametrat e një takimi zyrtar u zbatuan me korrektesë. Deri tani kur ka mbetur edhe një takim pa u zhvilluar ai midis Strumit dhe Kumanit, në krye të klasifikimit është Roskoveci me 6 pikë, në vend të dytë Kumani me 3 pikë, Strumi me 3 pikë dhe Kurjani me 3 pikë. Takimi i radhës midis Strumit dhe Kumanit do të zhvillohet më datë 15 korrik, ora 18: 00, tek fusha e sportit Suk 1. Kjo ndeshje e fundit do të përcaktoj dhe finalistin e dytë.
#Kupa24Korriku
[lsvr_gallery images=”5561,5562,5563,5564,5565,5566,5567″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Ndeshje Veteranësh

Ndeshje veteranësh???
Po po
Në 23 Korrik, ditën e festës së madhe do të organizohet ndeshja midis veteranëve të bashkisë Roskovec, ora 17: 00, tek fusha e sportit Roskovec.
Dhe jo vetëm kaq…
Për më shumë ju ftojmë të bëheni pjesë. Momente të bukura dhe të veçanta na presin.
[lsvr_gallery images=”5556,5557,5558″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

TË GJITHË NË FUSHËN E ROSKOVECIT

Të dielën finalja e madhe: ROSKOVECI – STRUMI
Festa e 24 Korrikut ka një tjetër pikë kulmore; ndeshjen finale midis Roskovecit dhe Strumit që zunë dy vendet e para gjatë ndeshjeve direkte të kupës që mban emrin e festës sonë-24 korrik.
Me këtë rast ftojmë të gjithë sportdashësit të shijojnë një ndeshje të veçantë. Njëkohësisht ju bëjmë dhe një sqarim. Në rast se koha e rregullt prej 90 minutash del barazim, nuk do të ketë kohë shtesë, por do të gjuhen penalltitë.
Pas përcaktimit të fituesit, do të ketë një ceremoni e bukur ku do të shpërndahen certifikata dhe medalje. Për fituesit është një kupë. Prandaj të gjithë futbollistët që kontribuan për këto ndeshje janë të ftuar të marrin pjesë.

Ejani të gjithë në fushën e Roskovecit.
[lsvr_gallery images=”2364,2365″ items_per_row=”2″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NDESHJA QË MBYLLI FAZËN DIREKTE

Ditën e premte në fushën e Roskovecit u zhvillua ndeshja direkte midis Kurjanit dhe Kumanit. Takimi që u zhvillua nën drejtimin korrekt te treshes së gjyqtarëve me kryesor Kreshnik Cjapi, u ndoq me interesim nga qytetarët. Ekipi i Kumanit kaloi shpejt në avantazh. Por dhe ekipi i Kurjanit iu përgjigj shpejt me golin e barazimit. Por ekipi i Kumanit u tregua më i organizuar duke e fitur këtë ndeshje me rezultatin 6-2.
Në këtë mënyrë ka përfunduar faza e ndeshjeve direkte duke përcaktuar edhe renditjen si më poshtë:
Roskoveci 7 pikë
Strumi 5 pikë
Kumani 3 pikë
Kurjani 1 Pikë.
Në këtë mënyrë ekipet finaliste Roskoveci dhe Strumi do të përballen edhe një herë më datë 24 korrik për të fituar kupën më emrin “24 korrik”.

[lsvr_gallery images=”2134,2135,2136,2137,2138,2139,2140,2141,2142,2143,2144,2145,2146,2147,2148,2149″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

BARAZIM ME LOJË DHE ME GOLA

Ndeshja e radhës për kupën “24 Korriku” midis Strumit dhe Roskovecit që u zhvillua më 24 qershor 2016, përfundoi me barazimi 1-1. Të gjitha parametrat e një takimi zyrtar u zbatuan me korrektesë. Gjyqtarët me kryesor Kreshnik Cjapi shprehen të kënaqur nga ky organizim i cili jo vetëm në Qarkun e Fierrit, por edhe në rajonin e Jugut mbetet model.
Deri tani kur ka mbetur edhe një takim pa u zhvilluar ai midis Kurjanit dhe Kumanit, në krye të klasifikimit janë Roskoveci me 7 pikë dhe Strumi me 5 pikë. Takimi i radhës midis Kurjanit dhe Kumanit do të zhvillohet më datë 1 korrik, në Roskovec në orën 18.00.
[lsvr_gallery images=”2036,2037,2038,2039,2040,2041,2042,2043,2044,2045,2046,2047,2048,2049,2050,2051,2052,2053″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

SHUMË GOLA, SHUMË EMOCIONE

Sot ditën e shtunë datë 18 qershor u zhvillua ndeshja e futbollit midis ekipit të Roskovecit dhe atij të Kumanit. Interesim i madh për këtë takim. Të dy ekipit i kanë vlerësuar me seriozitet këto takime. Loja u zhvillua korrekte. Në përfundim Roskoveci fiton me rezultatin 4-2.
Tani kur kanë mbetur edhe 2 takime Roskoveci kryeson me 6 pikë, i ndjekur nga Suku me 4 pikë po me një ndeshje më pak , Kurjani me 1 dhe Kumani me O pikë.
Fotoreportazhi sjell emocionet nga takimi i ditës së sotme.

 [lsvr_gallery images=”1938,1939,1940,1941,1942,1943,1944,1945,1946,1947,1948,1949,1950,1951,1952,1953,1954,1955,1956″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]