Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

TAKIM ME TALENTET

Sot me 23 maj 2016 tek biblioteka e qytetit në Pallatin e Kulturës Roskovec u organizua një ceremoni modeste me titull “Takim me talentet”. Në këtë aktivitet morën pjesë nxënës, mësues, prindër, botues, etj.
Mori pjesë dhe përshëndeti zëvendëskryetari i Bashkisë Roskovec z. Afrim Plaka.
Programin e aktivitetit e çeli promovimi i librit “Korçarja e vogël” me autore Stelina Myftarago, e cila është nxënëse në shkollën “Alush Grepcka”. Moderatorja e aktivitetit dhe punonjese në bibliotekë znj. Elfrida Goga foli rreth jetës së autores. Ndërsa vetë Stelina foli për procesin krijues, për hapat e parë në rrugën e bukur të krijimtarisë. Drejtori i Kulturës Thoma Goga në diskutimin e tij, vlerësoi shumë poezitë e Stelinës për figuracionin, tematikën, lirshmërinë e vargjeve. Disa nga shoqet e autores recituan poezi të zgjedhura.
Pastaj u prezantua gazeta që doli në shkollën “Sabri Refiti” të Ngjeqarit. Gazeta mban titullin “MIMOZAT”. Kjo gazetë e bërë nga vetë nxënësit e kësaj shkolle sjell një risi, freski dhe pasqyron edhe jetën në një fshat të largët sic është Ngjeqari. Mësuesja e talentuar Juli Myftari bëri një ekspoze të përmbajtjes dhe autorëve që ishin edhe të pranishëm.
Dy gjimnazistet Ana Kuqo dhe Bleona Sina folën për pasionin e tyre; e para për aktrim dhe e dyta në fushën e muzikës.
Dhe në fund një fitimtare; Nikita Kola që së bashku me vëllain dhe motrën e saj kanë fituar kohët e fundit një kupë në kompeticionet kombëtare.
Pallati I Kulturës do të organizojë edhe takime të tjera për të tjerë talente që sot nuk kishin mundësi të vinin. Të gjithë talenteve u urojmë suksese.
[lsvr_gallery images=”1579,1580,1581,1582,1583,1584,1585,1586,1587,1588,1589,1590,1591,1592,1593″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x