Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Takim me Ambasadorin e Suedisë

Ambasadori i Suedisë në Tiranë Johan Ndisi dhe Koordinatori i Përhershëm i OKB dhe njëherazi përfaqësues i PNUD në Shqipëri Brian Williams kanë vizituar dje Roskovecin. Fillimisht ata kanë mbërritur në Kuman të shoqëruar nga të rinj dhe kanë përshkuar një shëtitje me biçikletë itenerarin Kuman- Roskovec, kjo në kuadër të turit të tij ciklistik nëpër Shqipëri. Vizita më pas ka vazhduar në një takim të shkurtër në zyrën e Kryetares së bashkisë znj. Majlinda Bufi. Qellimi kryesor i vizitës së ambasadorit Johan Ndisi ishtë për të parë rezultatet e ndryshimeve të ndodhura nga reforma administrative- territoriale por dhe për të dhënë ndihmën e tyre në mënyrë që kjo reformë të ecë përpara. Gjatë kësaj vizite ambasadori Johan Ndisi dhe Koordinatori i Perhershem i OKB kanë takuar grupin teknik të ngritur pranë bashkisë Roskovec “Pro barazisë gjinore- kundër dhunës në familje”. Pikat kyçe të diskutimit gjatë këtij takimi ishin investimet e bëra për fuqizimin ekonomik të gruas dhe mirëfunksionimi i mekanizmit kundër dhunës në familje . Kryetarja e bashkisë znj. Majlinda Bufi ka shprehur gatishmërinë dhe mundësitë reale për ngritjen e një qendre pritje për ato gra dhe vajza që ndjehen të kërcënuara nga dhuna në familje. Gjithashtu ajo shtoi se bashkia Roskovec ka nisur një fushatë sensibilizuese për promovimin, nxitjen dhe ndihmën financiare për gratë në agrobiznes.
[lsvr_gallery images=”4402,4403,4404,4405,4406,4407,4408,4409,4410″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x