Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

AKSION PËR PASTRIMIN E KISHËS STRUM

Këto ditë në prag të Ditës së Trashëgimisë Kulturore Kisha e Shën Gjergjit në Strum iu nënshtrua një pastrimi të përgjithshëm. Ky objekt i rëndësishëm historik dhe arkeologjik ishte mbuluar nga ferrat dhe drizat. Për më shumë se 20 vjet në këtë objekt nuk ishte vënë dorë. Sektori i pastrimit që drejtohet nga z. Fatjon Agaçi për dy ditë bëri një punë shëmbullore. Punëtorët Bardha Hajdini, Nexhmije Hoxha, Moza Hajdini, Sanie Shemollari, Nikolin Cepele, Uran Hajdini, Bledi Kola, Lirim Dorti, Mevlan Lamaj. Në krye të punës edhe brigadierja Kaliopi Sopiku. Falenderojmë punëtorët për punën e mirë dhe përkushtimin për të evidentuar vlerat e një objekti kaq të rendësishëm. Ky shëmbull do të shërbejë edhe për objekte të tjera.
Tani ky objekt pret ditën e enjtë më 29 shtator vizitorët e parë për të sensibilizuar opinionin publik lidhur me trashëgiminë kulturore. Ftojmë të gjithë të interesuarit, banorët e zonës dhe jo vetëm për të qënë pjesë e një ditë të vecantë.
Para disa ditësh një grup nga Drejtoria e Kulturës ishte për të parë gjendjen në vend. Ky fotoreportazh bën një krahasim midis të shkuarës dhe ditës së sotme.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x