Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

PËRKUJTOHET 5 MAJI – DITA E DËSHMORËVE

Ditën e enjte më 5 Maj 2016 në qendër të qytetit, pranë lapidarit u mblodhën shumë qytetarë, pjesëtarë të familjeve të dëshmorëve, nxënës të shkollave, intelektualë etj. Atmosferën përkujtimore e zbukuruan më shumë edhe tingujt e këngëve partizane, buqetat me lule.
Një kurorë me lule të freskëta vendosi Kryetarja e Bashkisë Roskovec zj. Majlinda BUFI. Kurora me lule u vendosën në emër të Organizatës së Veteranëve të LANÇ, të familjeve të dëshmorëve si dhe nga rinia dhe nxënës të shkollave.

Në fjalën përshëndetëse zj. Majlinda BUFI transmetoi mesazhin e nderimit për jetën dhe veprën e dëshmorëve, të ruajtjes së vlerave të mëdha që solli akti i tyre heroik, të trashëgimisë në breza të historisë sonë të lavdishme. Në emër të organizatave pjesëmarrëse në ceremoni foli z. Vasil Kola, i cili falenderoi Bashkinë e Roskovecit për organizimin e mirë të kësaj ceremonie.
Më pas veteranë e pjesëtarë të familjeve të dëshmorëve shkuan në mënyrë të organizuar në varrezat e dëshmorëve në Fier.
Kryetarja e Bashkisë Roskovec zhvilloi edhe disa vizita në familjet e dëshmorëve në Marinëz, Luar, Kuman dhe Strum.
[lsvr_gallery images=”1280,1281,1282,1283,1284,1285″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x