Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Sport

ROSKOVECI – KUMANI

Të shtunën më datë 18 qershor, ora 18.oo në fushën e futbollit Roskovec do të zhvillohet ndeshja e futbollit ROSKOVECI – KUMANI. Ky ndryshim i kalendarit erdhi pas vrejtjeve që bëri ekipi i Strumit që ka luajtur 2 ndeshje radhë. Gjithashtu për shkak të temperaturave të larta që parashikohen, edhe orari i ndeshjes u spostua me 1 orë.
[lsvr_gallery images=”1867,1868″ items_per_row=”2″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FUTBOLL DHE EMOCION

Sot më datë 10 qershor 2016 në orën 17.oo në fushën e bukur të Sukut u zhvillua ndeshja e radhës midis ekipit të Njësisë Administrative Strum dhe atij të Kurjanit. Interesimi i madh për këtë ndeshje u shoqërua edhe me lojën e bukur të të dy ekipeve. Spektakël në lojë, por dhe me gola. Plot 8 gola e bënë edhe më të bukur lojën. Rezultati përfundimtar 4-4. Gjatë gjithë lojës nuk pati asnjë problem. U duatrokitën edhe gjyqtarët me kryesor Kreshnik Cjapi. Fotoreportazhi sjell pamje dhe emocione nga kjo ndeshje.
Në këtë mënyrë ekipi i Strumit kryeson klasifikimin me 4 pikë, ndjekur nga Roskoveci me 3, Kurjani me 1 dhe Kumani me O pikë.
Takimi i radhës është Roskoveci – Strumi, të shtunën e ardhshme
[lsvr_gallery images=”1840,1839,1838,1837,1836,1835,1834,1833,1832,1831,1830,1829,1828,1827,1826,1825,1824,1823,1822,1821,1820,1819,1818,1817″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NJË NDESHJE ME STANDARTE

Ditën e shtunë më 4 qershor 2016 në fushën e bukur të Suk-1 u zhvillua takimi i radhës midis ekipit përfaqësues të Njësisë Administrative Strum dhe atij të Kumanit. Më herët organizatorët kishin marrë masat e duhura; fusha ishte vizuar,ishin vendosur flamujt. Në orën 17 ndeshja filloi me fotot e rastit të ekipeve. Kjo ndeshje kishte ngjallur interesim të madh tek banorët vendas dhe jo vetëm. Edhe në këtë ndeshje e pranishme ishte kryetarja e bashkisë zj. Majlinda BUFi si dhe zëvendëskryetari Afrim Plaka. Kjo ndeshje u drejtua nga një 3-she gjyqtarësh të kategorisë superiore me kryesor Kreshnik Cjapi dhe ndihmsat e tij Albano Konoceri dhe Ramazan Thaçi.
Takimi ishte vlerësuar nga të dy ekipet. Të parët kaluan në avantazh ekipi I Kumanit. Por futbollistët e Strumit u mobilizuan dhe me një lojë të organizuar arritën të barazojnë dhe përmbysin rezultatin. E gjithë ndeshja përfundoi 3-1 në favor të ekipit vendas-Strum.
Pas dy ndeshjeve Strumi dhe Roskoveci kanë nga 3 pikë por vendin e parë e ruan Strumi me golaverazh më të mirë

[lsvr_gallery images=”1773,1774,1775,1776,1777,1778,1779,1780,1781,1782,1783,1784,1785,1786,1787,1788,1789,1790,1791,1792,1793,1794,1795,1796,1797,1798″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FUTBOLLI FILLOI, “RRUFEJA” DO GJËMOJË

Dje, ditën e shtunë datë 28 maj 2016 ishte një ditë historike për bashkinë e Roskovecit. Startoi kupa “24 Korriku” midis ekipeve të njësive administrative. Ishte fillimi i një ëndrre gati 30 vjecare
Shorti i hedhur disa ditë më parë vuri përballë ekipin e Roskovecit me atë të Kurjanit. Me një ceremoni modeste ekipet u rreshtuan të shoqëruar edhe nga fëmijët që luajnë në ekipet zinxhir.
Më pas u erdhi radha e fotografive zyrtare të të dy ekipeve dhe një të përbashkët ku e pranishme ishe dhe zj. Majlinda BUFI, kryetare e Bashkisë. Me duartrokitje u prit edhe një moment tjetër: në rrethin e mesit të fushës u rreshtuan në formë harku për të nderuar me një minutë heshtje ish-futbollistin e “RRUFESË” Dine Braho që ndërroi jetë para disa ditësh. Në shenjë nderimi për të ishte përgatitur edhe një fanelë simbol me mbishkrimin “Dine Braho jeton- Rrufeja”.
Zyrtarisht topin e parë e shkelmoi kryetarja e Bashkisë zj. Majlinda BUFI e cila përshëndeti të pranishmit e shumtë . Loja u zhvillua e bukur dhe tregoi rivalitet të plotë. Në përfundim fitues doli ekipi i Roskovecit me rezultatin 3-2. Më pas të dy ekipet kaluan se bashku disa momente miqësore e shlodhjeje ne një bar –kafe.
Ky është vetëm fillimi . Takimi tjetër do të jetë STRUMI – KUMANI që do të luhet në fushën e bukur të SUK-1. Në ditët në vijim do të ketë edhe një tjetër fotoreportazh nga ky event historik.
[lsvr_gallery images=”1633,1634,1635,1636,1637,1638,1639,1640,1641,1642,1643,1644,1645,1646,1647,1648,1649,1650,1651,1652,1653″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NJË FITORE, NJË DHURATË

Dje ditën e hënë ekipi U-15 që drejton trajneri i pasionuar Eldison Kapo zhvilloi takimin e radhës me bashkëmoshatarët e tyre të Dragotit Elbasan. Me kohë fusha jonë e dashur ishte vizuar, ishin vënë edhe rrjetat e reja. Interesim i madh. Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të pastra O-O.
Kurse pjesa e dytë filloi me sulme të organizuara nga të dyja palët. Por roskovecarët e vegjël u treguan më të kujdesshëm dhe që në minutat e para të pjesës së dytë shënojnë një gol të bukur. Ndërsa goli i dytë vjen pas një goditjeje të fortë. Portjeri mik nuk mundi ta presë e topi kthehet.
Një sulmues i Roskovecit nuk e kishte të vështirë ta çonte në rrjetë. E gjithë ndeshja u mbyll me rezultatin e pastër 3-O. Bravo çuna dhe mos harroni se në shpinë mbani emrin e ndritur RRUFEJA.
Ky takim ishte një nisje e bukur e sezonit futbollistik. Të shtunën më 28 maj fillon kupa “24 Korriku” që do t’i japë një shtyjtje lëvizjes sportive në Bashkinë e Roskovecit.
[lsvr_gallery images=”1596,1597,1598,1599,1600,1601″ items_per_row=”3″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FUTBOLL – Kupa “24 Korriku”

Dje më datë 17 maj 2016 në Pallatin e Kulturës u zhvillua një ceremoni modeste sportive. Në këtë aktivitet merrnin pjesë përfaqësues nga njësitë administrative, sportdashës, drejtues dhe trajner ekipesh, nga shoqata RRUFEJA etj.
Ndodhej edhe zëvendëskryetari i Bashkisë Roskovec z. Afrim Plaka i cili përshëndeti edhe në emër të kryetares zj. Majlinda BUFI. Pastaj ai zbuloi kupën që mori emrin “24 Korriku”. Më pas u hodh një short për zgjedhjen e fanelave sipas ngjyrave. Katër futbollistë të vegjël mbanin veshur fanelat që u ekspozuan para publikut.
Drejtori i Kulturës Thoma Goga bëri publik edhe tekstin e hymnit RRUFEJA që do të kompozohet dhe do të transmetohet në ditën e festës 24 Korrik. Moderatorja e talentuar Stelina Myftarago, nxënëse në shkollën “Alush Grepcka”, zbuloi përmes një shorti me gogla takimet e para të kupës “24 Korriku”.
Këto takime që do të fillojnë më datë 28 maj 2016 do të përfundojnë me një finale në datë 24 korrik, ditën e festës së Bashkisë Roskovec midis ekipit që zë vendin e parë dhe atij të vendit të dytë. Në përfundim dy talentet e karatesë Nikita dhe Emanuel Kola, që kanë fituar një kupë në kompeticionet kombëtare, demonstruan numra karateje që u duartrokitën nga spektatorët.
Kurse sot më datë 18 maj 2016 një përfaqësi e komunitetit sportiv I dorëzoi zj. Majlinda BUFI fanelën me numrin 10 dhe emrin simbolik RRUFEJA.
Më poshtë po japim kalendarin e ndeshjeve deri në përfundim:

KALENDARI I NDESHJEVE TE FUTBOLLIT
– Dita e parë- 28 maj ora 17.oo
Roskoveci- Kurjani
– Dita e dytë- 4 qershor ora 17.oo
Strumi – Kumani
– Dita e tretë- 11 qershor ora 17.oo
Strumi- Kurjani
– Dita e katërt- 18 qershor ora 17.oo
Roskoveci – Strumi
– Dita e pestë- 25 qershor ora 17.oo
Kurjani – Kumani
– Dita e gjashtë – 2 korrik, ora 17.oo
Roskoveci – Kumani
– Ekipi që zë më shumë pikë zhvillon një ndeshje finale me ekipin e vendit të dytë
– Ndeshja finale do të zhvillohet në ditën e festës, më datë 24 korrik në Roskovec , ora 17.oo
– Nga kjo kupë do të mblidhen elementët më të mirë për të formuar ekipin RRUFEJA……

[lsvr_gallery images=”1475,1476,1477,1478,1479,1480,1481,1482,1483,1484,1485,1486,1487,1488,1489,1490,1491,1492″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NXËNËSIT DHE GJIMNAZISTËT NË OLIMPIADË

Nxënësit e shkollës “Alush Grepcka” Roskovec filluan sot ditën e martë një olimpiadë me karakter fiskulturore-sportive. Drejtoria e shkollës kishte marrë masa për të krijuar një atmosferë festive. U ndezën pishtarët e olimpiadës si një tregues i vazhdimsisë së aktiviteteve që kjo shkollë organizon.
Edhe gjatë kësaj olimpiade parashikohen lojra të ndryshme; vrapime në natyrë, gara me bicikleta, gara e balonave më të bukura etj.
Edhe gjimnazistët e shkollës “Adem Vrapi” filluan disa veprimtari në kuadrin e një olimpiade fiskulturore-sportive. Kjo spartakiadë shton larminë e veprimtarive edukuese të brezit të ri.
[lsvr_gallery images=”1252,1253,1254,1255,1256,1257,1258,1259,1260,1261,1262,1263,1264,1265,1266″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

SPARTAKIADË SPORTIVE

Shkollat 9-vjeçare që përfshinë Njësia Administrative Strum zhvilluan ditën e premte më datë 22 prill 2016 një spartakiadë sportive. Drejtoritë e shkollave dhe mësuesit e kishin vlerësuar këtë aktivitet që u ndoq me shumë interes nga nxënës e prindër.
Më poshtë po japim disa nga rezultatet e arritura:

Në volejboll për vajzat fituese është shkolla Suk 1.
Në volejboll për djem fituese është shkolla Strum.
Në atletikë për vajzat në 100 m fituese është shkolla Suk 1
Në atletikë për vajzat 400 m fituese është shkolla Suk 1.
Në atletikë për djem 100 m është shkolla Suk 2.
Në atletikë për djem 400 m është shkolla Suk 1 dhe Suk 2.
Në futboll fituan nxënësit e shkollës Suk 1.
Fotoreportazhi paraqet pamje nga zhvillimi i kësaj spartakiade.
[lsvr_gallery images=”1070,1071,1072,1073,1074,1075,1076,1077,1078,1079,1080,1081,1082,1083″ items_per_row=”5″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]