Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tag: Futboll

FITORE EDHE NË MIQËSORE

Te shtunen me date 30 korrik ekipi i futbollit ROSKOVECI, pas fitores se kupes 24 KORRIKU, zhvilloi nje ndeshje miqesore futbolli. Mysafirë ishin futbollistet e Kolonjes -Lushnje. Ky takim ishte vleresuar nga te dy ekipet. Ne perfundim Roskoveci e fitoi ndeshjen me rezultatin 3-1. Edhe kjo fitore i dedikohet lojes kolektive nen drejtimin e trajnerit Themi Goga, por dhe e pergjegjesit te ekipit Rrapi Baba
 

TË GJITHË NË FUSHËN E ROSKOVECIT

Të dielën finalja e madhe: ROSKOVECI – STRUMI
Festa e 24 Korrikut ka një tjetër pikë kulmore; ndeshjen finale midis Roskovecit dhe Strumit që zunë dy vendet e para gjatë ndeshjeve direkte të kupës që mban emrin e festës sonë-24 korrik.
Me këtë rast ftojmë të gjithë sportdashësit të shijojnë një ndeshje të veçantë. Njëkohësisht ju bëjmë dhe një sqarim. Në rast se koha e rregullt prej 90 minutash del barazim, nuk do të ketë kohë shtesë, por do të gjuhen penalltitë.
Pas përcaktimit të fituesit, do të ketë një ceremoni e bukur ku do të shpërndahen certifikata dhe medalje. Për fituesit është një kupë. Prandaj të gjithë futbollistët që kontribuan për këto ndeshje janë të ftuar të marrin pjesë.

Ejani të gjithë në fushën e Roskovecit.
[lsvr_gallery images=”2364,2365″ items_per_row=”2″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NDESHJA QË MBYLLI FAZËN DIREKTE

Ditën e premte në fushën e Roskovecit u zhvillua ndeshja direkte midis Kurjanit dhe Kumanit. Takimi që u zhvillua nën drejtimin korrekt te treshes së gjyqtarëve me kryesor Kreshnik Cjapi, u ndoq me interesim nga qytetarët. Ekipi i Kumanit kaloi shpejt në avantazh. Por dhe ekipi i Kurjanit iu përgjigj shpejt me golin e barazimit. Por ekipi i Kumanit u tregua më i organizuar duke e fitur këtë ndeshje me rezultatin 6-2.
Në këtë mënyrë ka përfunduar faza e ndeshjeve direkte duke përcaktuar edhe renditjen si më poshtë:
Roskoveci 7 pikë
Strumi 5 pikë
Kumani 3 pikë
Kurjani 1 Pikë.
Në këtë mënyrë ekipet finaliste Roskoveci dhe Strumi do të përballen edhe një herë më datë 24 korrik për të fituar kupën më emrin “24 korrik”.

[lsvr_gallery images=”2134,2135,2136,2137,2138,2139,2140,2141,2142,2143,2144,2145,2146,2147,2148,2149″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

NJË NDESHJE ME STANDARTE

Ditën e shtunë më 4 qershor 2016 në fushën e bukur të Suk-1 u zhvillua takimi i radhës midis ekipit përfaqësues të Njësisë Administrative Strum dhe atij të Kumanit. Më herët organizatorët kishin marrë masat e duhura; fusha ishte vizuar,ishin vendosur flamujt. Në orën 17 ndeshja filloi me fotot e rastit të ekipeve. Kjo ndeshje kishte ngjallur interesim të madh tek banorët vendas dhe jo vetëm. Edhe në këtë ndeshje e pranishme ishte kryetarja e bashkisë zj. Majlinda BUFi si dhe zëvendëskryetari Afrim Plaka. Kjo ndeshje u drejtua nga një 3-she gjyqtarësh të kategorisë superiore me kryesor Kreshnik Cjapi dhe ndihmsat e tij Albano Konoceri dhe Ramazan Thaçi.
Takimi ishte vlerësuar nga të dy ekipet. Të parët kaluan në avantazh ekipi I Kumanit. Por futbollistët e Strumit u mobilizuan dhe me një lojë të organizuar arritën të barazojnë dhe përmbysin rezultatin. E gjithë ndeshja përfundoi 3-1 në favor të ekipit vendas-Strum.
Pas dy ndeshjeve Strumi dhe Roskoveci kanë nga 3 pikë por vendin e parë e ruan Strumi me golaverazh më të mirë

[lsvr_gallery images=”1773,1774,1775,1776,1777,1778,1779,1780,1781,1782,1783,1784,1785,1786,1787,1788,1789,1790,1791,1792,1793,1794,1795,1796,1797,1798″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FUTBOLLI FILLOI, “RRUFEJA” DO GJËMOJË

Dje, ditën e shtunë datë 28 maj 2016 ishte një ditë historike për bashkinë e Roskovecit. Startoi kupa “24 Korriku” midis ekipeve të njësive administrative. Ishte fillimi i një ëndrre gati 30 vjecare
Shorti i hedhur disa ditë më parë vuri përballë ekipin e Roskovecit me atë të Kurjanit. Me një ceremoni modeste ekipet u rreshtuan të shoqëruar edhe nga fëmijët që luajnë në ekipet zinxhir.
Më pas u erdhi radha e fotografive zyrtare të të dy ekipeve dhe një të përbashkët ku e pranishme ishe dhe zj. Majlinda BUFI, kryetare e Bashkisë. Me duartrokitje u prit edhe një moment tjetër: në rrethin e mesit të fushës u rreshtuan në formë harku për të nderuar me një minutë heshtje ish-futbollistin e “RRUFESË” Dine Braho që ndërroi jetë para disa ditësh. Në shenjë nderimi për të ishte përgatitur edhe një fanelë simbol me mbishkrimin “Dine Braho jeton- Rrufeja”.
Zyrtarisht topin e parë e shkelmoi kryetarja e Bashkisë zj. Majlinda BUFI e cila përshëndeti të pranishmit e shumtë . Loja u zhvillua e bukur dhe tregoi rivalitet të plotë. Në përfundim fitues doli ekipi i Roskovecit me rezultatin 3-2. Më pas të dy ekipet kaluan se bashku disa momente miqësore e shlodhjeje ne një bar –kafe.
Ky është vetëm fillimi . Takimi tjetër do të jetë STRUMI – KUMANI që do të luhet në fushën e bukur të SUK-1. Në ditët në vijim do të ketë edhe një tjetër fotoreportazh nga ky event historik.
[lsvr_gallery images=”1633,1634,1635,1636,1637,1638,1639,1640,1641,1642,1643,1644,1645,1646,1647,1648,1649,1650,1651,1652,1653″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

FUTBOLL – Kupa “24 Korriku”

Dje më datë 17 maj 2016 në Pallatin e Kulturës u zhvillua një ceremoni modeste sportive. Në këtë aktivitet merrnin pjesë përfaqësues nga njësitë administrative, sportdashës, drejtues dhe trajner ekipesh, nga shoqata RRUFEJA etj.
Ndodhej edhe zëvendëskryetari i Bashkisë Roskovec z. Afrim Plaka i cili përshëndeti edhe në emër të kryetares zj. Majlinda BUFI. Pastaj ai zbuloi kupën që mori emrin “24 Korriku”. Më pas u hodh një short për zgjedhjen e fanelave sipas ngjyrave. Katër futbollistë të vegjël mbanin veshur fanelat që u ekspozuan para publikut.
Drejtori i Kulturës Thoma Goga bëri publik edhe tekstin e hymnit RRUFEJA që do të kompozohet dhe do të transmetohet në ditën e festës 24 Korrik. Moderatorja e talentuar Stelina Myftarago, nxënëse në shkollën “Alush Grepcka”, zbuloi përmes një shorti me gogla takimet e para të kupës “24 Korriku”.
Këto takime që do të fillojnë më datë 28 maj 2016 do të përfundojnë me një finale në datë 24 korrik, ditën e festës së Bashkisë Roskovec midis ekipit që zë vendin e parë dhe atij të vendit të dytë. Në përfundim dy talentet e karatesë Nikita dhe Emanuel Kola, që kanë fituar një kupë në kompeticionet kombëtare, demonstruan numra karateje që u duartrokitën nga spektatorët.
Kurse sot më datë 18 maj 2016 një përfaqësi e komunitetit sportiv I dorëzoi zj. Majlinda BUFI fanelën me numrin 10 dhe emrin simbolik RRUFEJA.
Më poshtë po japim kalendarin e ndeshjeve deri në përfundim:

KALENDARI I NDESHJEVE TE FUTBOLLIT
– Dita e parë- 28 maj ora 17.oo
Roskoveci- Kurjani
– Dita e dytë- 4 qershor ora 17.oo
Strumi – Kumani
– Dita e tretë- 11 qershor ora 17.oo
Strumi- Kurjani
– Dita e katërt- 18 qershor ora 17.oo
Roskoveci – Strumi
– Dita e pestë- 25 qershor ora 17.oo
Kurjani – Kumani
– Dita e gjashtë – 2 korrik, ora 17.oo
Roskoveci – Kumani
– Ekipi që zë më shumë pikë zhvillon një ndeshje finale me ekipin e vendit të dytë
– Ndeshja finale do të zhvillohet në ditën e festës, më datë 24 korrik në Roskovec , ora 17.oo
– Nga kjo kupë do të mblidhen elementët më të mirë për të formuar ekipin RRUFEJA……

[lsvr_gallery images=”1475,1476,1477,1478,1479,1480,1481,1482,1483,1484,1485,1486,1487,1488,1489,1490,1491,1492″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

Facebook
Facebook