PËR NGRITJEN E NJË MONUMENTI

Komisioni për diskutimin e simboleve të Bashkisë Roskovec, i mbledhur më datë 17 mars 2016, me pjesëmarrjen edhe të një grupi intelektualësh, diskutoi lidhur me ngritjen e një monumenti në qytetin e Roskovecit.
Varianti kryesor që u paraqit për diskutim ishte ngritja e monumentit “Bukuroshja e Strumit” si figurë folklorike që lartëson figurën e gruas myzeqare me tiparet më të spikatura që ajo mishëron. Në mënyrë që edhe ky monument të hyjë në simbolet përfaqësuese të Bashkisë Roskovec, Komisioni i rekomandoi Zj.Majlinda BUFI, kryetare e Bashkisë Roskovec që të propozoi në Këshillin Bashkiak për vendimmarrje mundësinë e ngritjes së këtij monumenti në një vend më të përshtatshëm dhe funksional për këtë vepër arti.
Komisioni shpreh gatishmërinë që të bashkëpunojë me realizuesit e veprës, deri në finalizim. Gjithashtu shprehim bindjen se ky propozim do të jetë në konsideratën e forumit vendimmarrës.

[lsvr_gallery images=”859,860,861,862,863,864,865,866″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]