Day: June 14, 2016

ROSKOVECI – KUMANI

Të shtunën më datë 18 qershor, ora 18.oo në fushën e futbollit Roskovec do të zhvillohet ndeshja e futbollit ROSKOVECI – KUMANI. Ky ndryshim i kalendarit erdhi pas vrejtjeve që bëri ekipi i Strumit që ka luajtur 2 ndeshje radhë. Gjithashtu për shkak të temperaturave të larta që parashikohen, edhe orari i ndeshjes u spostua me 1 orë.
[lsvr_gallery images=”1867,1868″ items_per_row=”2″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

TAKIM ME TE RINJ

Ditën e premte më datë 10.06.2016, në Biblotekën e qytetit u zhvillua takimi me grupin e lexuesve të organizuar nga OSBE . Është një projekt për të rinjtë, që synon rritjen e interest të tyre ndaj leximit si dhe për të qenë pjesë aktive e shoqerisë civile dhe pjesë e debateve publike të komunitetit. Në këtë organizim morrën pjesë nxënës të shkollës së mesme“ Adem Vrapi” Roskovec.
U trajtuan temat të ndryshme si:
– sa miqësorë janë të rinjtë me librin,
– sa të lirë janë ata të shprehin mendimet e tyre ,
– sa pjësëmarrës janë ata në lëvizjet e shoqërisë civile ,
– si të përgatiten për të ardhmen e tyre,
– si ti qendrojnë fort ideve të tyre.

Ky projekt u organizua nga “Organizata për Siguri dhe Bashkëpunimin ne Europë” me lektor Astrit Basha si dhe kordinatore e projektit Ronada Hoxha.
[lsvr_gallery images=”1855,1856,1857,1858,1859,1860,1861,1862,1863,1864″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]

MBLEDHJE E HAPUR E KESHILLIT BASHKIAK

Siç ishte bërë e ditur edhe përmes njoftimeve mediatike, sot më datë 13.6.2016 u zhvillua mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak. Në mbledhje ishin të pranishëm edhe shumë qytetarë.
Sipas rendit të ditës, në fillim dy anëtarë të rinj të këshillit Bashkiak bënë betimin. Rudina Patozi dhe Florjan Kuka. Pastaj u vijua me disa ndryshime në buxhetin e bashkisë si dhe me miratimin e programit buxhetor afatmesëm.
Pikat më interesante jo vetëm për këshilltarët, por edhe për banorët ishte ajo e projekt-rehabilitimit urban i tre blloqeve të qytetit.
Të shfaqura edhe përmes videoprojektorit, u bënë të qarta sistemimi i tyre sipas projekteve përkatëse. Para se të fillonte shpjegimet e duhura, kryetarja e bashkisë zj. Majlinda BUFI bëri të ditur lajmin e mirë se është miratuar fondi për fillimin e punimeve të unazës së qytetit. Më pas u kalua hap pas hapi në shpjegimet për secilën zonë e bllok. Gjithashtu me interes ishte edhe projekti i Bankes Botërore për rehabilitimin e skemave ujitëse në territorin e bashkisë sonë.
Shumë qytetarë bënë pyetje dhe shprehën interesin e tyre për këto projekte.
[lsvr_gallery images=”1845,1846,1847,1848,1849,1850,1851,1852″ items_per_row=”4″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]