NJË DELEGACION I LARTË NË BASHKINË TONË

Ditën e dielë më datë 3 prill 2016 një delegacion i nivelit të lartë të grave politikane nga Taxhikistani vizitojë Shqipërinë nga data 2 në 8 Prill 2016 në kuadër të një projekti që po zbatohet nga Zyra e OSBE-së në Taxhikistan.
Delegacioni përfshin Zëvendës Kryetarin e Parlamentit dhe shatë gra politikane, përfaqësues nga çdo parti politike të regjistruar të Taxhikistanit të cilat ishin: Bobojoniyon Ranokhon, Rahmonova Dilorom, Mirzoeva Zukhra, Razhdabova Mavluda, Zuvaydova Sharbonu, Mirsanova Zarragul, Samadova Dilbar, Boboeva Gulnora, Mukhtorova Uguoy- OSCE dhe Ivanovikj –Casterade Vesna- OSCE
Interesi i tyre është për të mësuar se si gratë punojnë dhe lobojnë në Shqipëri për fuqizimin e grave në jetën politike, për të njohur më shumë rreth sistemit ligjor për kuotat gjinore në Shqipëri që mund të aplikohen gjithashtu në Taxhikistan, si dhe për realizuar takime dhe shkëmbyer përvoja me gra përfaqësuese të Platformës Kombëtare për Gratë, Aleancës së Grave Deputete, forumeve të grave si dhe gra të zgjedhura dhe gra lidere.
Në Bashkinë e Roskovecit ato u pritën në një takim nga kryetarja zj. Majlinda Bufi. Në këtë takim morën pjesë deputetja e Qarkut Fier, zj Antoneta Dhima, kryetarja e Bashkisë Patos zj. Rajmonda Balili, kryetarja e keshillit bashkiak Roskovec zj. Eleni Goga, kryetarja e këshillit Bashkiak Fier Evis Sema, drejtuese te sektorëve të shëndetësisë, arsimit si dhe nga komuniteti i grave të Bashkisë Roskovec. etj. Zj. Majlinda BUFI, pasi dëgjoi përvojat e grave nga Taxhikistani, i njohu mikeshat me punën që bëhet në bashkinë tonë lidhur me problemet e barazisë gjinore, me rolin e grave në këshillin bashkiak e më gjerë.
Takimi i karakterizua nga fryma e ngrohtë dhe miqësore dhe u ndoq nga prania e mediave.

[lsvr_gallery images=”975,974,976,977,984,983,982,981,980,979,978,985,986,987,988,989,990,991″ items_per_row=”5″ masonry=”yes” click_action=”lightbox”]