Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dita e Lumturimit të Nënë TEREZES

4 vjetori i Ditës së Lumturimit të Nënë TEREZES 
Kjo NËNË e përvuajtur e njerëzimit, e cila doli nga gjiri i një populli të lashtë, me kulturë, identitet dhe histori origjinale, të veçantë dhe të pandërprerë, asnjëherë nuk e fshehu origjinën e saj shqiptare
Gonxhe Bojaxhiu u bë nëna e njeriut të pambrojtur, nëna e njeriut të pashpresë, nëna e nevojtarit, e jetimit, e të sëmurit, e të pafuqishmit, nëna e të braktisurit: nëna e tërë njerëzimit.
Nënë Tereza u shpall e “lumturuar” nga Papa Gjon Pali II, si simbol i ndihmës dhe respektit për “më të varfëritë e të varfërve”, të cilëve ajo iu kushtoi krejt jetën.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Facebook
Facebook
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x