Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Çlodhje Archives - Page 5 of 5 - Bashkia Roskovec

1 Qershor – Gëzojnë fëmijët

Dita e 1 Qershorit edhe në kopshtet e shkollat e Bashkisë Roskovec solli gëzim e hare. Që në orën 9 salla e Pallatit të Kulturës gumëzhiu nga zërat e gëzuar të fëmijëve të kopshteve të qytetit Roskovec.

Kurse në orën 11 kryetarja e Bashkisë zj. Majlinda BUFI priti një grup fëmijësh, përfaqësues nga të gjitha shkollat e bashkisë. Fëmijët me tufa lulesh mbushën zyrën e kryetares e cila u rezervoi një pritje të ngrohtë. Në mesazhin e urimit zj. Majlinda uroi fëmijët me rastin e 1 Qershorit duke shprehur edhe dëshirën që jeta e tyre të jetë sa më e lumtur. Duke marrë nga një çokollatë fëmijët shprehnin e dëshirat e tyre. Dikush u ul edhe në karrigen e kryetares duke ndezur dëshirën që një ditë mund të bëhet edhe kryetar.

Pastaj disa foto zyrtare para bashkisë me të gjithe fëmijët dhe mësuesit që i shoqëronin.
Për disa nga fëmijët më të dalluar u shpërndanë çertifikata.

FESTA E ABETARE-S

Shkolla 9-vjeçare “7 Dëshmorët” Strum organizoi ditën e premte 6 maj 2016 në Pallatin e Kulturës Roskovec, një koncert të bukur artistik me titullin “Festa e Abetares”. Prindër, nxënës, mësues dhe të ftuar nga shkolla të tjera ndoqën me interes përformancën e bukur të klasës së parë që kishte përgatitur mësuesja e pasionuar Majlinda Hallanjaku. I pranishëm ishte dhe zëvendëskryetari i Bashkisë z. Afrim Plaka.

Nxënësit e kësaj klase, të veshur bukur dilnin në skenë të qeshur e të gëzuar. Në program kishte këngë, recitime, vallzime etj.. Ata transmetonin dashurinë për atdheun, prindërit, mësuesit. Drejtori i shkollës z. Gazmend Toska ishte kujdesur deri në detaje për mbarëvajtjen e këtij koncerti.

FITUES I VENDIT TË 3-TË

Në kampionatin e volejbollit për djem midis gjimnazeve të organizuar në rang qarku që u zhvillua në Fier ditën e mërkurë datë 13 prill 2016, Bashkia e Roskovecit u përfaqësua me ekipin e gjimnazit “Didin Bishani” Kurjan. Ky ekip i përgatitur nga mësuesi i pasionuar i edukimit fizik Emiliano Kuka, kishte bërë një punë shumë të mirë. Në ceremoninë e hapjes të pranishmit i përshëndeti z. Shkëlqim Allkaj, Drejtor i Arsimit Rajonal. Sipas shortit, në takimin e parë gjimnazistët e Kurjanit patën përballë përfaqësuesit e Lushnjes. Setin e parë djemtë e Kurjanit e fituan me lehtësi. Edhe në setin e dytë siguruan një avantazh të thellë, por që nuk mund ta ruanin. Kështu u zhvillua seti final ku rivaliteti ishte i dukshëm dhe rezultati ishte i ngushtë. Në përfundim ekipi ynë e humbi takimin dhe u ndesh me përfaqësuesit e Patosit për vendin e tretë. Këtë takim gjimnazistët e Kurjanit e fituan lehtësisht duke marrë medaljen përkatëse.
Kupën e kampionatit e fituan gjimnazistët që përfaqësonin Lushnjen.
Serioziteti i ekipt tonë u duk edhe në faktin se në shoqërimin e djemve ishte drejtoresha e shkollës zj. Ermira Buzi dhe një pjesë e stafit pedagogjik. Nuk munguan edhe disa bashkëmoshatarë të tyre të shkollës.

KAMPIONATI I VOLEJBOLLIT

Ditën e martë më 29 mars 2016 në ambjentet sportive të gjimnazit “Adem Vrapi” Roskovec u zhvillua kampionati i volejbollit për meshkuj midis shkollave të mesme në Bashkinë e Roskovecit. Të tri gjimnazet; ai I Roskovecit, Kurjanit dhe gjimnazi jopublik “Goja e Artë” e kishin vlerësuar aktivitetin. Ky aktivitet që u ndoq me shumë interesim nga nxënës, mësues e përfaqësues të bashkisë.
I pranishëm ishte dhe zëvendëskryetari z. Afrim Plaka.
Të gjitha ndeshjet u karakterizuan nga rivaliteti i madh. Të tri skuadrat hynin në fushë për të fituar trofeun që ishte një kupë simbolike. Në përfundim skuadra më e mirë u shpall ajo e shkollës së mësme “Didin Bishani” Kurjan, e cila fitoi kupën e këtij kampionati.

Emocionet e fitimit të trofeut në kampionatin e volejbollit midis gjimnazeve të Bashkisë Roskovec. Shkolla e mesme Kurjan FITUES

NJË GAZETË NË NGJEQAR?!

Mos u çudisni; është një gazetë e shkollës “Sabri Refiti” në Ngjeqar që u botua keto ditë. Ka titull të bukur MIMOZA. Është produkt i pasionit të mësueses së talentuar Hyrie Myftari-Juli. Autorët e shkrimeve janë vetë nxënësit e shkollës.
Në faqet e gazetës gjen jetën e fëmijëve, aktivitetet që zhvillojnë në shkollë, shqetësimet se rrjetet sociale po “gllabërojnë” të rinjtë, pasionet e fëmijëve, dëshirat për një jetë më të mirë e të tjera tema interesante.
Kështu që në numrin e saj të parë gazeta është bërë tribunë e mendimit të lirë.
Ja pra, që edhe në një fshat të largët hapet një dritare.
Le të jetë shëmbulli i mësuese Hyrie Myftari një shkëndi edhe për shkollat e tjera.
Njihuni edhe ju me gazetën “MIMOZA”

 

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort