Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Bashkia Archives - Page 2 of 87 - Bashkia Roskovec

Celja e fushatës së aktivizmit kundër dhunës ndaj grave.

25 Nëntori shënon celjen e fushatës së aktivizmit kundër dhunës ndaj grave,
#Bashkia Roskovec i bashkohet kësaj fushate me aktivitetin e parë 🧡”Shëno Portokalli, Të ndalim dhunën ndaj grave Tani;🧡
🙏Sport dhe jo dhunë ishte mesazhi që u përcoll përgjatë dy ndeshjeve miqësore në volejboll mes të rinjve të shkollës “Adem Vrapi” dhe qytetarëve nga komuniteti .
👉Ndeshjet përfunduan me rezultatet 1 me 1 ,
✅1 fitore për ekipin e vajzave të gjimnazit , dhe 1 fitore nga ekipi i djemëve të komunitetit.

Aksioni i pastrimit masiv

Në kuadër të Planit Kombëtar të Pastrimit dhe planit të veprimit miratuar nga Bashkia Roskovec për “Pastrimin rrënjësor të Bashkisë Roskovec
Filloi sot aksioni i pastrimit masiv.
Falenderojmë punonjësit, Qëndrën Shëndetësore Roskovec dhe nxënësit qe iu bashkuan nismës sonë.
Aksioni do të vazhdojë,

Mjedisi është shtëpia jone e përbashkët, Eja dhe ti

Programi i “Punëve publike në komunitet”

Në kuadër të programit të “Punëve publike në komunitet” në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Punësimit dhe Aftësive, ➡️#ofrojmë një mundësi individëve të pafavorizuar në tregun e punës për shkak të mungesës së arsimimit.
Kryetarja e Bashkisë Roskovec znj.Majlinda Bufi nënshkroi sot Marrëveshjen e Bashkëpunimit dhe Kontratat Individuale të punës me 15 punëkërkues të papunë të cilët do të jenë përfitues të programit të punësimit në komunitet për një vit.

Komedia “V”3

Dje në Pallatin e Kulturës Roskovec u shfaq komedia pikante
“V”3 me një interpretim aq real dhe shumë domethënës për realitetin nga 3 (tre) aktorët Miola Sitaj, Mim Marjanaku, Ina Nallbani dhe me regji brilante të Bruno Shllakut !
➡️Një përpjekje për të sjellë ca momente kënaqësie➡️
Sot ishim kaq 😔🔛po herën e ardhme ?
Ne na takon të bëjmë përpjekjet tona 🙏mentaliteti nuk është e lehtë të ndryshojë…

Fushata kundër trafikimit të qënieve njerëzore .

Bashkia Roskovec, Njësia për Mbrojtjen e Fëmijëve, Shërbimi Social Shtetëror & përfaqësues të Policisë së shtetit organizuan sesione informimi ℹ️ në shkollën 9-vjecare “7-Dëshmorët”, Strum dhe në shkollën e mesme “Adem Vrapi” Roskovec në mbështetje të fushatës kundër trafikimit të qënieve njerëzore .
ℹ️ Sensibilizimi dhe pjesëmarrja aktive e të gjithë shoqërisë në luftën kundër këtij fenomeni, ishin qëllimi i takimeve .
➡️Nxënësit u njohën me konceptet e trafikimit;
✅Mënyrat e rekrutimit të viktimave dhe shfrytëzimit nga trafikantët.
✅Migracioni i pa rregullt ,
✅si dhe ku
duhet të drejtohen për ndihmë në rast se njohin persona të tjerë që janë apo ndihen të rrezikuar.

Pastrimi i kanaleve kulluese dhe vaditëse.

Pastrimi i kanaleve kulluese dhe vaditëse, ✅një punë e përditëshme për të shmangur cdo rrezik të mundshëm në përmbytjen e tokave bujqësore gjatë stinës së Vjeshtës dhe Dimrit.
📌Jemi në Njësinë Administrative Strum, fshati Suk1 dhe do të vazhdojmë me pastrimin për të mundësuar përmirësimin e cilësisë së tokave bujqësore në cdo fshat.

Dëgjesat publike në Roskovec dhe me Komunitetin Rom

Në bazë të ligjit Nr.146/2014 “Për njoftim dhe konsultim publik”, ligjit Nr.139/2015 datë 17.12.2015 “Për Vetqeverisjen Vendore” neni 18, të Rregullores së Këshillit Bashkiak për konsultimet publike,
U zhvillluan Dëgjesat e fundit publike në Roskovec, Jagodinë dhe me qytetarë të komunitetit Rom nè Roskovec, për “Hartimin e Buxhetit dhe Paketës Fiskale 2022”.

Dëgjesat publike në Roskovec

Në bazë të ligjit Nr.146/2014 “Për njoftim dhe konsultim publik”, ligjit Nr.139/2015 datë 17.12.2015 “Për Vetqeverisjen Vendore” neni 18, të Rregullores së Këshillit Bashkiak për konsultimet publike,
U zhvillluan Dëgjesat e fundit publike në Roskovec, Jagodinë dhe me qytetarë të komunitetit Rom nè Roskovec, për “Hartimin e Buxhetit dhe Paketës Fiskale 2022”.

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort