Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Aktivitete - Bashkia Roskovec

“Njeriu i Vitit 2021”

“Njeriu i Vitit 2021” kulmoi me një aktivitet emocionues dhe argëtues për të katërtin vit të organizimit të tij🔛jo vetëm për të identifikuar profesionistët më të spikatur në 10 fusha të ndryshme, por edhe si një traditë kulturore që i shërbën shoqërisë dhe gjithë komunitetit.
🔊Të pranishëm në këtë ceremoni ishin Prefekti i Qarkut Fier z.Lefter Shehaj, Drejtuesi politik i Qarkut Fier z.Taulant Balla, Përfaqësues të UNDP-së, Drejtor i Agjencisë për mbështetjen e vetqeverisjes Vendore z.Saimir Plaku, Drejtuesja e Shoqatës për Autonomi Vendore znj.Adelina Farrici, Drejtori i programit HAP, z.Besim Nuri, përfaqësues të institucioneve Vendore, qytetarë dhe dashamirës.
🎼Nën shoqërimin e muzikës dhe recitimet nga aktorët Astrit Hasani, Ina Nallbani dhe nga performuesja më e vogël , fituesja e konkursit të fjalës artistike Eraisa Isufaj.
✅U zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve për 10 profesionistët më të spikatur të Bashkisë të cilët dolën fitues nga votimi i komunitetit.
🔊Një moment i veçantë dhe emocionues në aktivitet ishte vlerësimi me titullin “Qytetare nderi “ i aktores së njohur me origjinë Roskovecare znj.Xhuljeta Kulla.
🤗Njerëzit e punës janë vlera më e madhe e një komuniteti, “Njeriu I Vitit 2021”

Mbyllja e fushatës së aktivizmit kundër dhunës ndaj grave.

Në ditën Ndërkombëtare të të drejtave të Njeriut dhe në përmbyllje të fushatës së 🎗️#aktivizmit kundër dhunës ndaj grave🎗️,
🇪🇺Njësia e Integrimit Evropian Roskovec🎗️, Zyra Vendore Arsimore, Nxënës shkollash dhe lehtësuesi i programit ROMACTED II,➡️ zhvilluan një aktivitetin “Portretizo dashurinë dhe jo dhunën”.🧡
🔊Dhuna ndaj grave është një nga shkeljet më të turpshmë të të drejtave të njeriut dhe të gjithë së bashku “T’i themi jo dhunës ndaj tyre , TANI “
✅Aktiviteti i pasuruar me ngjyra dhe mesazhe të fuqishme, më shumë se gjithcka përcillte dëshirën e madhe të të rinjve për një shoqëri që nuk toleron asnjë lloj forme të dhunës dhe cënimit të të drejtave të njeriut.

Dita Kombëtare e Rinisë

Në ditën kombëtare të Rinisë synojmë të rrisim vëmendjen dhe përfshirjen e të rinjve në vendimarrje dhe jetën sociale.
✅Në këtë kuadër zhvilluam një takim me senatore të shkollës “Adem Vrapi” Zëvendëskryetarin e bashkisë Roskovec dhe Drejtoreshën e Qendrës Epoka e Re, Fier➡️ Duke përcjell jo vetëm mesazhe urimi por edhe angazhimin tonë për të bërē më të mirën.

Vetëdeklarimi i adresës së banimit të lehtëson aksesin në të gjitha Shërbimet Publike

Vetëdeklarimi i adresës së banimit të lehtëson aksesin në të gjitha Shërbimet Publike. Apliko Tani!
Hyr në e-Albania ose
Drejtohu në sportelet e Gjendjes Civile
#adresa
#vetedeklarimi #e-albania #adresari #sherbime #gjendjacivile #adresari #regjistrim #shtetishqiptar #ministriaebrendshme #qytetar

Gëzuar Ditën e Çlirimit.

Gëzuar Ditën e Çlirimit Shqipëri 🇦🇱
💐Përkujtuan këtë ditë të lavdishme në Memorialin e qytetit të Roskovecit. 🙏Kryetarja e bashkisë, përfaqësues të organizatës së veteranëve, organizatës së dëshmorëve dhe familje dëshmorësh vendosen kurora me lule në shenjë nderimi për veprën dhe sakrificën e të rënëve.
Lavdi Dëshmorëve.

Mbledhja e Këshillit Bashkiak për muajin Nëntor.

Mbledhja e Këshillit Bashkiak për muajin Nëntor.
➡️Rendi i ditës:
1.Miratimi i rendit të ditës së mbledhjes.
2.Informacion mbi Vendimet e Këshillit të mbledhjes së muajit Tetor 2021.
3.Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së kaluar të Këshillit Bashkiak.
4.Për dhënien e Ndihmës Ekonomike nga fondi i kushtëzuar deri në 6% për periudhën 1-31 Tetor 2021.
5.Për zëvendësimin e vakancës në Komisionin e Përhershëm të Këshillit Bashkiak.
6.Për miratimin e Memorandumit të Mirëkuptimit dhe emërimin e kordinatorëve bashkiak, në kuadër të partneritetit me programin Romacted 2.
7.Për miratimin e kërkesës për zënien/përdorimin e hapsirave publike në Bashkinë Roskovec.
8. Për miratimin e Paketës Fiskale për vitin 2022.
9. Për trasferim dhe miratim fondesh shtesë në buxhetin e Bashkisë Roskovec për vitin 2021.
10.Për përditësim në listën e inventarit, miratuar me VKM-në Nr.108 datë 17.02.2010 “Për miratimin e listës përfundimtare të pronave të paluajtshme publike, shtetërore që transferohen në pronësi ose në përdorim të Komunës Kurjan, Qarku Fier” dhe VKB-së Nr.51 datë 29.06.2020 “Për përditësimin e listës së inventarit të pronave të paluajtshme shtetërore dhe të pronave, pyje dhe kullota që ndodhen në territorin e Njësisë Administrative Kurjan, Bashkia Roskovec”si dhe “Për përditësim në listen e inventarit, miratuar me VKM-në Nr.1012 datë 11.12.2009 “Për miratimin e listës përfundimtare të pronave të paluajtshme publike, shtetërore që transferohen në pronësi ose në përdorim të Komunës Kuman,Qarku Fier dhe VKB-së Nr.50 datë 29.06.2020 “Për përditësimin e listës së inventarit të pronave të paluajtshme shtetërore që ndodhen në territorin e Njësisë Administrative Kuman,Bashkia Roskovec”.
11.Diskutime dhe komente të qytetarëve.

Dita e dytë e fushatës kundër dhunës me bazë gjinore

Në ditën e dytë të #fushatës së aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore🧡
🙏Nën kujdesin e vecantë të Kryetares së Bashkisë znj.Majlinda Bufi patëm kenaqësine të mirëprisinim në Roskovec Menaxheren e Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim PNUD Znj. Edlira Papavangjeli,
🙏Në bashkëpunim me Qëndrën për Nisma Ligjore Qytetare (QNL) dhe me pjesëmarrjen e përfaqësueseve, Koordinatorëve Vendore, Administratorëve shoqëror dhe anëtarëve të Mekanizmit të Koordinuar të referimit në Bashkitë Roskovec, Patos dhe Fier.
➡️Me mbështetjen e UNDP Shqipëri në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u organizua aktiviteti me temë: ✅“Roli i Njësive Administrative në identifikimin, referimin dhe rehabilitimin e viktimave të dhunës në familje”.
Projekti; “Mbështetje Mekanizmit të Koordinuar të Referimit të rasteve të dhunës në familje në bashkitë Patos, Roskovec dhe tre Njësi Administrative të Bashkisë Fier.

Celja e fushatës së aktivizmit kundër dhunës ndaj grave.

25 Nëntori shënon celjen e fushatës së aktivizmit kundër dhunës ndaj grave,
#Bashkia Roskovec i bashkohet kësaj fushate me aktivitetin e parë 🧡”Shëno Portokalli, Të ndalim dhunën ndaj grave Tani;🧡
🙏Sport dhe jo dhunë ishte mesazhi që u përcoll përgjatë dy ndeshjeve miqësore në volejboll mes të rinjve të shkollës “Adem Vrapi” dhe qytetarëve nga komuniteti .
👉Ndeshjet përfunduan me rezultatet 1 me 1 ,
✅1 fitore për ekipin e vajzave të gjimnazit , dhe 1 fitore nga ekipi i djemëve të komunitetit.

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort