Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/bashkiar/public_html/wp-content/plugins/js_composer-bk/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
April 2017 - Page 2 of 3 - Bashkia Roskovec

Ripërtëritje e Bujqësisë

Punëtorët e Sektorit të Shërbimeve kanë ditë që kanë filluar pastrimin e kanalit vaditës V 35 Arapaj- Suk 2. Deri më tani, 3.2 km gjatësi ka pësuar një rehabilitim të plotë që nga pastrimi dhe thellimi i tij. Puna do të vazhdojë në të gjithë gjatësinë e këtij kanali prej 4.8 km. Rifunksionimi i këtij kanali do të sigurojë vaditjen e qindra hektarëve tokë.

Krenar për fëmijët tanë!

Ditën e djeshme u zhvillua për vit të dytë radhazi “Kupa e Miqësisë” në volejboll për djem të shkollave të mesme në nivel qarku. Në ambjentet e Kompleksit Sportiv pranë ETC, janë ndeshur përballë njëra tjetrës ekipet përfaqësuese të Bashkive Fier, Roskovec ,Lushnje, Divjakë, Patos, dhe Ballsh. Bashkia jonë u përfaqësua nga djemtë e shkollës së mesme “Didin Bishani ” Kurjan të cilët na dhuruan emocione të forta me lojën e tyre. Ekipi jonë ia doli të renditej në vendin e dytë ndërsa i pari kryesoi ekipi i bashkisë Fier.
I urojmë suksese djemve tanë dhe ekipeve përfaqësues.

 

Ujë i pijshëm

Bashkia Roskovec në bashkëpunim me shoqërinë e Ujësjellës Kanalizime Roskovec ka filluar ndërtimin e një rrjeti të ri ujësjellës në zonën e ashtuquajtur “ Ish SMT”. Banorët e kësaj zonë kanë vuajtur për për vite me rradhë për mungesën e këtij elementi kaq të rëndësishëm për jetën. Më në fund me financimin e bashkisë Roskovec banorëve të kësaj zone do i jepet zgjidhje përfundimtare.

Kanalet Kullues Jagodinë

Bashkia Roskovec në bashkëpunim me kompaninë Bankers Petroleum Ltd ka filluar aksionin për rehabilitimin dhe pastrimin e kanaleve kullues kryesor dhe dytësor të fshatit Jagodinë. Kjo është një nga të shumtat punë që bashkia Roskovec ka ndërmarrë në kuadër të ripërtëritjes së bujqësisë, me synim që të jetë sa më pranë fermerëve.

Vlerësimi i Komunitetit për Qeverisjen

“Vlerësimi i Komunitetit për Qeverisjen”.
Kjo ishte tema e takimit të sotëm të zhvilluar në sallën e Këshillit Bashkiak me përfaqësues znj. Mirela Arqimandriti Drejtore Ekzekutive, Qendra Aleanca Gjinore për Zhvillim, znj. Laureta Memo, Eksperte për angazhimin qytetar, Projekti i USAID për Planifikimin dhe Qeverisjen Vendore, znj. Fiorela Shalsi, Menaxhere e Programit Kombëtar, Pjesëmarrja në Politikë e Vendimmarrje UN Women, N/ Kryetare znj. Hava Begaj, përfaqësues të sektorëve të ndryshëm të bashkisë dhe përfaqësues nga komuniteti. Në këtë takim u prezantuan rezultatet nga sondazhi i zhvilluar në komunitet. Vlerësimi i komunitetit për qeverisjen është një qasje dhe mundësi e mirë që stafi i bashkisë të kuptojë nevojat dhe përparësitë e qytetarëve.
Në pjesën e fundit të takimit pati një bashkëbisedim të ndërsjelltë midis përfaqësuesëve të bashkisë dhe komunitetit. Ky është një projekt me shumë vlerë për ecurinë e mëtejshme të punës së bashkisë.

 

Investimet në Komunitet

Rifillojnë punimet e ndërprera për rehabilitimin e përroit Kuman- Vidhisht. Punohet çdo ditë nga punëtorët e sektorit të Bordit të Kullimit që të përfundohet sa më shpejt , ky investim kaq i nevojshëm për banorët e Vidhishtës .

Takim me Komunitetit

Si çdo ditë të enjte edhe sot u zhvillua takimi me komunitetin në ambientet e bashkisë Roskovec. Në mungesë të Kryetares së bashkisë Znj. Majlinda BUFI pritja e qytetarëve u bë nga K/ Administratori z. Kadri Hyska e cili i’u dha sqarime dhe përgjigje shqetësimeve dhe pyetjeve që qytetarët kishin.

escort adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort